Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Pamiętacie wóz rzymski? Pojazd wróci, ale naszpikowany elektronicznymi gadżetami

Od kilku lat zalega zapomniany w magazynie Urzędu Miejskiego, a kiedyś był symbolem obchodów 1850-lecia Kalisza i historycznym „hitem eksportowym” miasta. Wszystko wskazuje na to, że wóz rzymski, który kiedyś wystawiony był na kaliskiej betonce, odzyska swoją świetność i „podrasowany” o najnowsze zdobycze techniki, znów będzie cieszył oko turystów.

Kaliski wóz rzymski, który był dokładną repliką pojazdu kupców z okresu Cesarstwa Rzymskiego zbudowano w 2010 roku w ramach międzynarodowego projektu „Wyprawa po bursztyn. Europejski szlak kulturowy”. Wóz zbudowali Władysław i Mieczysław Machowiczowie, rymarze z Kalisza.

Wjazdowi wozu do Kalisza towarzyszył historyczny spektakl zrealizowany z wielkim rozmachem

Pojazd dwa lata był w podróży po Europie, dokładnie śladem Bursztynowego Szlaku sprzed niemal 2000 lat.  Po podróży po Starym Kontynencie, wóz wrócił do rodzinnego miasta i stanął na jakiś czas na „betonce” przed ratuszem.

Zapomniany artefakt

Po obchodach 1850 – lecia wóz został zdemontowany i zamknięty w magazynach Urzędu Miejskiego. Przebywa tam do dzisiaj. O przyszłość tego pojazdu, na ostatniej sesji Rady Miejskiej, pytali radni klubu „Tak dla Kalisza”. – Naszym zdaniem potencjalnymi miejscami ekspozycji mogłoby stać się np. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej czy Gród Piastów na Zawodziu. – czytamy w interpelacji radnych.

Wóz z „bajerami”

Okazuje się, że Miasto ma już jasny plan na nowe miejsce i przeznaczenie wozu rzymskiego. Pomysł częściowo zdradza Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza. Pojazd ma stanąć w piwnicach ratusza, wraz z dziesiątkami innych zabytków i interaktywnych przewodników po historii Kalisza. Cała ekspozycja poświęcona historii miasta ma zająć pomieszczenia ratuszowych podziemi i wieżę. A projekt w ramach, którego powstanie, pod tytułem „U źródeł historii”, ma być nowoczesną, multimedialną wystawą stałą poświęconą najstarszym śladom osadnictwa w rejonie Kalisza. Odnowiony wóz rzymski ma się idealnie wpisywać w nowoczesny i multimedialny charakter ekspozycji. – W pomieszczeniu głównym artefaktem będzie zrekonstruowany wóz rzymski, w którym umieszczony zostanie ekran dotykowy z prezentacją Szlaku Bursztynowego wiodącego przez nasze miasto, oraz projekcja w technice 3D z możliwością przejazdu brukowanym czy polnym szlakiem ( odgłosy toczących się kół + ekran z przesuwającym się krajobrazem wewnątrz wozu) . – twierdzi Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza.

Kiedy ta futurystyczna wizja nabierze konkretnych kształtów? Tego wiceprezydent w odpowiedzi na interpelację nie zdradza. Zapewnia jednak, że szczegóły i kompletną koncepcję projektu przedstawi na sesji Rady Miejskiej.

MS, fot. archiwum, Fragment filmu "Wyprawa po bursztyn - Europejski Szlak Kulturowy"

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/