Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 październik 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Maur

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Ponad 180 tysięcy na renowację zabytkowych kaliskich cmentarzy. Co zostanie zrobione?

Ponad 180 tysięcy złotych przekaże kaliski samorząd na renowację grobowców na zabytkowych cmentarzach. Decyzję w tej sprawie Rada Miasta Kalisza podjęła na ostatniej sesji.

Radni jednomyślnie przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia w 2021 roku dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dla obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków.

Cmentarz to wyjątkowe miejsce, przywołujace pamięć o minionych zdarzeniach, ludziach, ich życiu i dokonaniach. Kontynuujemy prace remontowo-konserwatorskie na cmentarzu rzymskokatolickim – mówi Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza. - Za współpracę dziękuję księdzu prałatowi Andrzejowi Modlińskiemu. Parafia Katedralna pw. św. Mikołaja w Kaliszu - właściciel zabytkowego cmentarza rzymskokatolickiego przy kaliskiej Rogatce - zwróciła się do samorządu o udzielenie wsparcia na prace remontowe i konserwatorskie przy kaplicy grobowej i trzech nagrobkach. Obiekty te od wielu lat nie mają opiekunów, nie żyją już krewni pochowanych tam zasłużonych dla miasta osób.

Dotacja z budżetu Kalisza obejmuje renowację nagrobka śp. Marianka i Józia Pruss, znajdującego się na Cmentarzu Miejskim oraz prace konserwatorsko-remontowe na cmentarzu rzymskokatolickim – nagrobka rodziny Alfonsa Parczewskiego, kaplicy grobowej rodziny Żarneckich, grobowca rodzinnego Zygmunta Wyganowskiego, grobowca rodziny Polkowskich.

Przy kaliskiej Rogatce znajdują się trzy zabytkowe cmentarze. Ich właściciele lub administratorzy mogą ubiegać się o dotacje z Miasta.

Szczegóły dotyczące dotacji przyznanych na odrestaurowanie zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków, znajdują się pod linkiem - tutaj.

kalisz.pl, fot. Magdalena Bartnik

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/