Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Reforma edukacji w Kaliszu. Co z nauczycielami?

Miasto będzie pomagać nauczycielom gimnazjów odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w trakcie i po reformie edukacji – zapewnia wiceprezydent Artur Kijewski. Jakiekolwiek ruchy kadrowe dyrektorzy placówek oświatowych będą podejmować przy ścisłej kontroli Wydziału Edukacji, tak by uczący w wygaszanych gimnazjach mieli pierwszeństwo w zatrudnieniu. W pięciu kaliskich gimnazjach pracuje około 300 nauczycieli.

Reforma edukacji budzi mnóstwo obaw środowiska nauczycieli. Największa związana jest z miejscami pracy. Czy po wygaszeniu gimnazjów wszyscy nauczyciele tych placówek znajdą pracę w szkołach podstawowych lub szkołach średnich?  – Liczba dzieci i liczba nauczycieli pokrywa się. Czasami może być tak, że nauczyciel w danej szkole nie będzie mieć pełnego etatu, tylko będzie miał etat składany, np. na pełny etat będzie uczyć w 2, 3 szkołach. Naszym zadaniem jako miasta i Wydziału Edukacji jest pomagać nauczycielom, trochę ręcznie sterować, kierować ich tam, gdzie są potrzeby. Będziemy przy ścisłej współpracy z dyrektorami i dyrektor, żeby dokonał jakiekolwiek ruchy kadrowe, będzie musiał mieć akceptację Wydziału Edukacji – zapewnia Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza.

Reforma edukacji to zdaniem Artura Kijewskiego zmiana na plus. - Z jednego prostego względu – nie jest winą gimnazjów, że są złe. Gimnazja padły ofiarą całego źle skonstruowanego systemu - mówię o 3-letnich liceach, bo jak pokazało życie, 3-letnie liceum jest za krótkie. Młodzież nie jest przygotowana do studiów. Te 4 lata były optymalne i dobrze, że do tego wrócono – uważa wiceprezydent.

Do 31 marca rady gmin (i powiatów) muszą wydać uchwały o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Te trafią do kuratora oświaty i to on będzie miał kluczowy głos, gdyż propozycje samorządu mogą mu się nie spodobać i w konsekwencji może je odrzucić – informuje gazeta prawna. Na wyrażenie opinii ustawodawca zagwarantował mu 21 dni.

Jak przebiegać będzie reforma edukacji w Kaliszu? Co z budynkami pięciu gimnazjów? O tym pisaliśmy TUTAJ

AG, fot. archiwum, grafika: MEN

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/