Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej - tytuły i odznaczenia dla osób zasłużonych dla Kalisza ZDJĘCIA

Ignacy Adam Bujnicki i ppłk. Henryk Grochowski dołączyli do grona Honorowych Obywateli Miasta Kalisza. Tytuły wręczono w piątek, podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej Kalisza. Posiedzenie rozpoczęło tegoroczne Święto Miasta, obchodzone w czerwcu na pamiątkę dokumentu, w którym książę wielkopolski Przemysł II potwierdził nadanie Kaliszowi praw miejskich.

Uroczysta Sesja to symboliczne rozpoczęcie Święta Miasta. Tegoroczne zbiega się z trzema ważnymi dla Kalisza datami, o czym przypomniał Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza. - 20 lat temu nasze miasto odwiedził św. Jan Paweł II. 25 lat temu powołano Diecezję Kaliską, a 135 lat temu Stefan Szolc-Rogoziński wyruszył do Afryki i odkrył Kamerun. 

Prezydent Kalisza także nawiązał do historii. W swoim wystąpieniu mówił o dokumencie z 11 czerwca 1282 roku. - Przemysł II, książę wielkopolski, potwierdza w nim nadanie Kaliszowi praw miejskch. Jest to najstarszy przywilej lokacyjny wystawiony naszemu miastu. Opierając się na tym dokumencie, Rada Miejska podjęła decyzję, by w czerwcu obchodzić Święto Miasta.

Głównym punktem spotkania, w którym biorą udział włodarze Kalisza i miejscy rajcy oraz zaproszeni goście, jest wręczenie tytułów i odznaczeń osobom, które w sposób szczególny zapisały się w historii miasta. W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta trafił do śp. Ignacego Adama Bujnickiego, prezydenta miasta w latach 1937 - 1939, patrioty, społecznika i osoby zasłużonej dla kaliskiej energetyki; Bujnicki był m.in. pomysłodawcą i budowniczym elektrowni w Piwonicach oraz autorem planu elektryfikacji Kalisza. Wspierał budowę szpitala, stadionu miejskiego z nowoczesnym torem kolarskim i odbudowę teatru. Według IPN został rozstrzelany 11 listopada 1939 na cmentarzu żydowskim przy Nowym Świecie.  Odznakę dla śp. Ignacego Adama Bujnickiego odebrali Natalia Nieściuszko-Bujnicka, prawnuczka oraz Andrzej Milewski, wnuk Prezydenta.

Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza został także śp. ppłk. Henryk Grochowski, kaliszanin, partyzant, zawodowy oficer, działacz społeczny i gospodarczy. Pochodził z Wilna, ale swoje życie związał z Kaliszem. Po wojnie przeszedł do rezerwy i zaczął pracę w handlu. Kierował m.in. Powszechnym Domem Handlowym w Kaliszu i Poznaniu. Doceniany na tym polu równocześnie, jako przedwojenny oficer i członek Armii Krajowej, był prześladowany przez UB. Przez lata był związany z Powszechną Spółdzielnią Spożywców w Kaliszu, był też prezesem oddziału WSS "Społem" w naszym mieście oraz budowniczym marketu "Tęcza", na którym umieścił tablicę upamiętniającą osoby przebywające w obozie przejściowym, który w czasie II wojny światowej funkcjonował w miejscu sklepu. Był inicjatorem powstania województwa kaliskiego. W 1973 r. otrzymał Honorową Odznakę Miasta Kalisza.

Tytułu Zasłużony dla Miasta Kalisza otrzymali:

- ks. prałat Andrzej Gaweł, wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja

- prof. nadzw. dr. hab. Magdalena Pisarska-Krawczyk, ginekolog, twórczyni Wydziału Medycznego w PWSZ w Kaliszu, a od 1 września 2016 roku rektor tej uczelni

- Józef Rogacki, wiceprezydent Kalisza w latach 1990 - 1994, radny Rady Miejskiej Kalisza i członek Zarządu Miasta Kalisza w latach 1994 - 1998, wojewoda kaliski w 1998 r. i działacz Solidarności.

- Stanisław Wachowiak, od 30 lat kanclerz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeden z inicjatorów stworzenia jednostki uczelni w Kaliszu, zaangażowany w jej rozwój i rozbudowę. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu odrodzenia Polski

- Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, zespół działa od 20 lat pod dyrekcją dr Beaty Szymańskiej. Tworzą go studenci i absolwenci kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Chór jest inicjatorem i organizatorem cyklicznej imprezy - Kaliskiego Forum Chóralnego

Nagrodę Miasta Kalisza otrzymali:

- dr Beata Szymańska, kaliszanka, założycielka i dyrygentka Chóru Kameralnego WPA UAM, z którym dała ponad 150 koncertów i otrzymała wiele krajowych i zagranicznych konkursów

Honorowy Przyjaciel Kalisza:

- Bronisław Ekert, urodzony w Kaliszu w 1932 roku sportowiec i propagator aktywnego stylu życia. w 1947 roku zaczął trenować bok, Pierwszą walkę stoczył 1 czerwca 1947 roku podczas meczu WZKS "Bielarnia" - "Ostrovia". Karierę bokserska kontynuował w wojsku. Po ukończeniu Szkoły Podoficerskiej Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego został pomocnikiem dowódcy plutonu sportowego. Należał do "Gwardii Wisła". Wtedy zrezygnował z boksu na rzecz gimnastyki sportowej. Po powrocie do Kalisza uprawiał gimnastykę artystyczną, był sędzią, instruktorem i trenerem, także w Grecji. Przez wiele lat prowadził zajęcia korekcyjne dla dzieci i młodzieży oraz gimnastykę dla kobiet. Przygotowuje do egzaminów sprawnościowych kandydatów do szkół policyjnych. w 2000 roku został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Kalisza

- prof. dr hab. Jacek Łapott, kaliszanin, absolwent I LO im. A. Mickiewicza, etnograf - afrykanista, wykładowca w Zakładzie Studiów nad Społecznościami Lokalnymi Uniwersytetu Szczecińskiego. Swoje życie związał z tamtejszym Muzeum Narodowym, w którym kierował Działem Kultur Pozaeuropejskich. Dzięki niemu zgromadzone tam zbiory należą do największych w Polsce. Wiele razy odwiedzał Afrykę. W czasie pierwszej wyprawy pokonał tzw. Trasę Stefana Szolca - Rogozińskiego a ponad 100 przywiezionych wtedy eksponatów przekazał Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej.

- Beata Sysiak, nauczycielka języka polskiego w IV LO w Kaliszu, aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu osób niepełnosprawnych. Od 2005 roku jest prezesem Klubu Sportowego Niepełnosprawnych "Start". Zajmuje się m.in. rehabilitacją osób z dysfunkcjami narządów ruchu oraz niepełnosprawnością sprężoną. Najbardziej spektakularnym osiągnięcie  jej wychowanków było piąte miejsce Patryka Biskupa w pływackim finale 100 metrów stylem grzbietowym podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016. w 2007 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta dla Działacza Sportowego.

- Marta Walczykiewicz, sportowa twarz Kalisza, wicemistrzyni olimpijska z 2016 roku w K1 200 metrów. Srebrny medal olimpijski z 2016 roku jest największym osiągnięciem w historii kaliskiego spotu. Wielokrotna zwyciężczyni Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata. Multimedalistka Pucharu Światu. Pięciokrotnie nominowana do tytułu najlepszego sportowca Przeglądu Sportowego. W ostatniej edycji znalazła się w pierwszej 10. Trzykrotnie wygrywała plebiscyt na najlepszego sportowca Wielkopolski.

Marta Walczykiewicz przekazała władzom miasta kopię swojego srebrnego medalu olimpijskiego. Oprócz rocznic, o których wspominał przewodniczący Rady Miejskiej, w tym roku Kalisz obchodzi też jubileusz 25-lecia współpracy z holenderskim miastem Heerhugowaard oraz 20-lecia ze słowackim Martinem.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/