Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Kryspina, Gerald

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Zespół badawczy pomoże urzędnikom w posługiwaniu się językiem polskim

Język, którym posługują się urzędnicy różnych szczebli samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Aglomeracja Kalisko – Ostrowska, ma być prosty i przejrzysty. Ułatwi to komunikację z mieszkańcami. Stowarzyszenie zmianę sposobu pisania zleci specjalnej grupie badawczej naukowców. Wartość tego zadania nie przekroczy kwoty 130 tys. zł.

Każdy kto zetknął się z urzędowym pismem wie, że często zwroty w nich zawarte napisane są trudnym, specyficznym językiem. Niełatwo przebrnąć przez urzędowe sformułowania, a przecież wszystko, co można powiedzieć, można powiedzieć prosto. Dlatego Aglomeracja Kalisko – Ostrowska wprowadza u siebie standard prostego języka w ramach projektu „Prosto i Kropka”.

Urzędnik też człowiek i w domu, na ulicy czy w codziennych sytuacjach nie posługuje się urzędniczą nowomową, tylko komunikuje się zrozumiale, jak każdy obywatel. By ten standard przenieść również do urzędowej komunikacji: obsługi klienta czy pism, Aglomeracja szuka firmy, która odpowiednio przeszkoli urzędników i wskaże na błędy popełniane do tej pory.

Przedmiotem zamówienia będzie przeprowadzenie niezbędnych prac badawczych, naukowych w zakresie badań nad komplikacją formalną tekstów kancelaryjnych z wybranych Urzędów Członków Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska i Biura Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko- Ostrowskiej oraz wdrożenie zasad prostego języka i komunikacji w Urzędach Członków Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowskiej oraz Biurze Stowarzyszenia – czytamy w zapytaniu ofertowym AKO.

Wykonawca usługi będzie musiał przeanalizować 130 pism i dokumentów urzędniczych, przeprowadzić 2- godzinne wykłady nt. zasad „plain language” i przeszkolić „liderów prostego języka”  w każdym z 24 urzędów należących do AKO.

Ponadto usługodawca przeprowadzi praktyczne warsztaty 3- 4 godzinne dla „liderów” i stworzy poradnik/ wzornik „Księgi praktyk językowych w AKO”.

 Aglomeracja dba tutaj o to, by jakość usługi była na wysokim poziomie, dlatego prostego języka ma uczyć wykwalifikowana kadra.

Kierownik/koordynator zespołu badawczego – osoba z wykształceniem związanym kierunkowo z przedmiotem zamówienia, z tytułem naukowym doktora habilitowanego, który w okresie ostatnich 5 lat (przed terminem wyznaczonym do złożenia oferty) brał czynny udział (jako koordynator lub członek zespołu) przy wdrażaniu zasady prostego języka i komunikacji w co najmniej 3 instytucjach publicznych, Zespół badawczy - co najmniej dwie osoby z tytułem naukowym doktora, wykształcenie związane kierunkowo z przedmiotem zamówienia; - czytamy w specyfikacji zamówienia.

Oferty można składać do 21 października w biurze SAKO. Cały proces wdrażania prostego języka ma się zakończyć do września 2022 roku.

MS, fot. Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko - Ostrowska

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/