Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Wszemił

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

500+ w Kaliszu: wręczono pierwsze decyzje

W Kaliszu wręczono w poniedziałek pierwsze decyzje o przyznanie pieniędzy z programu "Rodzina 500+". W ubiegłym tygodniu na konto Urzędu Miejskiego wpłynęło prawie 3,5 miliona złotych na jego realizację. Od początku kwietnia do Biura Świadczeń Rodzinnych złożono ponad 3 700 wniosków. Większych kolejek nie ma, jednak zdarzają się źle wypełnione dokumenty. Najczęściej te przesyłane drogą elektroniczną.

Najczęściej rodzice starający się o pieniądze na drugie i kolejne dziecko zapominają wspomnieć we wniosku o dziecku pierwszym. A z formalnego punktu widzenia taka informacja musi się pojawić - nawet, jeśli na pierwsze dziecko pieniądze się nie należą. - Najwięcej błędów jest we wnioskach składanych elektronicznie. Przyjmowane w Biurze Świadczeń są wypełniane pod nadzorem pracowników, dlatego tu nie ma konieczności weryfikowania danych – mówi Marzena Szuleta z Biura Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Kaliszu. - Najczęściej spotykanym błędem jest - w przypadku wnioskowania o pieniądze na drugie dziecko - nieumieszczenie we wniosku informacji o pierwszym dziecka. A my musimy mieć informację, że wniosek jest na przyznanie 500 złotych na drugie dziecko.

Rodzice, którzy źle wypełnili wnioski będą musieli stawić się w Biurze Świadczeń Rodzinnych. Większych problemów jednak nie ma. Tak ze strony mieszkańców, jak i samego urzędu, zapewnia Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza. - Zorganizowaliśmy ogromną akcję informacyjną. Wydrukowaliśmy plakaty na mieście. Każde dziecko otrzymało ulotkę informacyjną o programie i myślę, że to też w jakimś stopniu przyczyniło się do tego, że 1 kwietnia nie mieliśmy żadnych sytuacji kryzysowej. Owszem, było bardzo dużo osób, które przyszły tutaj, ale w dość szybkim tempie zostały przyjęte - mówi.

W piątek Urząd Wojewódzki przelał  na konto kaliskiego magistratu ponad 3 miliony 498 tysięcy zł. Pieniądze starczą na wypłatę pierwszej transzy świadczeń. 2 % tej kwoty, czyli 70 tysięcy złotych, pochłonie miesięczna obsługa programu. Reszta trafi do rodzin. Pierwsze – symboliczne decyzje o przyznaniu 500 złotych wręczono w poniedziałek, 18 kwietnia. - Już jest przyjętych ponad 3 700 wniosków. Od 1 kwietnia praca wre bez żadnych przystanków. Dzisiaj będzie gotowych 111 decyzji – dodaje Grzegorz Sapiński, prezydent miasta. - Pierwsze zostaną wydane tutaj, inne pójdą drogą służbową do naszych beneficjentów, a po uprawomocnieniu się decyzji pieniądze zostaną przelane na konta i karty przedpłacone.

Jedną z pierwszych osób, które otrzymały wnioski o przyznaniu pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500+" jest Anna Czerwińska - mama dwójki dzieci, które niebawem zaczną naukę. – Pieniądze zostaną przeznaczone na wyprawkę szkolną i na odzież, bo dzieciaki strasznie szybko rosną – mówi kaliszanka.

Także Żaneta Kura, która jest mamą trzech maluchów i ze względu na ich wiek nie pracuje, przyznaje, że 1000 złotych miesięcznie będzie sporym zastrzykiem finansowym dla jej rodziny. Do tej pory utrzymywali się z pensji męża i zasiłku rodzinnego. – Pieniądze będą na odzież, ale też zabawki, czyli to, co najbardziej przyda się dzieciom - mówi.

Składanie wniosków ruszyło 1 kwietnia. Tego dnia sporo osób zjawiło się w urzędzie, licząc na szybszą wypłatę pieniędzy lub chcąc mieć za sobą wszelkie formalności. Zaświadczenia można składać w trzech miejscach: w Biurze Świadczeń Rodzinnych przy ul. Kościuszki, w ratuszu i Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Granicznej. W kwietniu wszystkie te urzędy czynne są także w soboty. Wnioski rozpatrywane są w kolejności ich składania. Pierwsze osoby mogą dostać pieniądze już za kilka dni. Kaliszanie, którzy złożą wnioski do 1 lipca tego roku, pieniądze otrzymają z wyrównaniem.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/