Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

2017 rokiem kaliskiego podróżnika ZDJĘCIA

Ławka, na której będzie odpoczywać Stefan Szolc-Rogoziński, sesje popularno - naukowe i być może spotkania, które kaliszanom pozwolą poznać związanego z miastem podróżnika – powstaje program obchodów roku poświęconego wywodzącemu się z grodu nad Prosną odkrywcy Kamerunu. W przyszłym roku minie 135. rocznica jego wyprawy na Czarny Ląd, którą rodzinne miasto postanowiło upamiętnić ustanowieniem 2017 Rokiem Stefana Szolca – Rogozińskiego.

Cenionego za swoje osiągnięcia w świecie, a znanego niewielu kaliszanom, chociaż jego  podobiznę wielu mija każdego dnia. Twarz Stefana Szolca Rogozińskiego jest jedną z czterech umieszczonych na medalionach nad filarami kamienicy na Głównym Rynku. Być może dzięki przedsięwzięciom, które będą miały miejsce w przyszłym roku, postać tego związanego z naszym miastem podróżnika stanie się bliższa nie tylko kaliszanom. - Będą działania typowo naukowe, czyli sesje poświęcone jego wyprawom i odkryciu Kamerunu. Mamy nadzieję, że weźmie w niej udział przedstawiciel ambasady tego kraju w Polsce – mówi Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. – Planujemy też upamiętnienie podróżnika być może ławeczką, na której będzie on sam oparty o strzelbę.

Powstał już komitet organizacyjny obchodów Roku Stefana Szolca- Rogozińskiego. Jednym z jego członków będzie dr hab. Jacek Łapott, etnolog – afrykanista.  Na razie szczegóły dotyczące planowanych przedsięwzięć nie są znane. W ubiegłym roku, w czasie Święta Ulicy Niecałej, na kamienicy, w której mieszkał Szolc-Rogoziński odsłonięto pamiątkową tablicę. Wtedy też pojawił się pomysł odbudowy grobu podróżnika, który zmarł i został pochowany w Paryżu, a równocześnie plany sprowadzenia szczątków odkrywcy do rodzinnego miasta.

Stefan Szolc-Rogoziński miał 21 lat, kiedy wyprawa, którą kierował dopłynęła do brzegów dzisiejszego Kamerunu. Przywiezione przez niego eksponaty przekazał utworzonemu przez siebie Muzeum Etnograficznemu w Warszawie. Osiągnięcia młodego podróżnika doceniono, przyjmując go do grona Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie i Towarzystwa Geografii w Paryżu. W 2016 roku śladami Szolc-Rogozińskiego wyruszyli uczestnicy Expedition Africaine Rogoziński „Vivat Polonia 2016”. Wyprawa została uznana przez amerykański Explorers Club jako jedna z ciekawszych. Podróżnicy, by uczcić swojego poprzednika, w miejscowości Limbe w Kamerunie, gdzie mieściła się baza Szolc-Rogozińskiego, umieścili  tablicę pamiątkową, którą współfinansowało Miasto Kalisz.

AW, zdjęcia autor  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/