Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

8 tysięcy zwolnień lekarskich w tydzień. Nasz region w czołówce kraju

8 tysięcy zwolnień lekarskich w ciągu tygodnia. Statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wielkopolskim pokazują, że mieszkańcy południowej Wielkopolski są jednymi z bardziej chorowitych w kraju. I choć dominują u nas przede wszystkim poradnie psychiatryczne to trudno wskazać, że właśnie tam najczęściej szukamy pomocy. Nie ma jednej dominującej choroby.

10. miejsce w kraju - tak plasuje się nasz region pod względem liczby wystawianych zwolnień lekarskich. Jako przykład Donata Szopińska-Frąszczak, kierownik ostrowskiej placówki, podaje przełom kwietnia i maja. – Nie ma tutaj dużych placówek medycznych typu szpitale kliniczne czy uniwersyteckie, ale wartość zwolnień lekarskich w mojej ocenie jest bardzo dużo. We wspomnianym okresie wystawiono ich prawie 8 tysięcy. Ubolewamy nad stanem zdrowia naszych mieszkańców, bo ten jest zły, patrząc po ilości zwolnień.

Ubolewamy, ale też sprawdzamy. Na życzenie pracodawców, którzy chętnie proszą ZUS o kontrolę pracowników przebywających na L4. - Duzi płatnicy, ze względu na absencje zatrudnionych, mają problemy kadrowe. Tak duża ilość osób przebywających na chorobowym jest dla nich nieakceptowalna i często poważnie zakłóca funkcjonowanie zakładu, cykl produkcyjny – wyjaśnia Donata Szopińska-Frąszczak. –  Dlatego nas tacy pracodawcy proszą, byśmy sprawdzali, czy to zwolnienie wykorzystywane jest w sposób prawidłowy.

I mimo 10. miejsca w kraju pod względem liczby wystawianych zwolnień lekarskich i kontroli chorujących przez ZUS, ten nie jest w stanie wskazać schorzeń dominujących wśród mieszkańców południowej Wielkopolski. Wiadomo, jakich poradni jest najwięcej, ale nie wiadomo, czy to z nich właśnie najczęściej korzystamy. – Nie mamy dużych jednostek medycznych. Mamy kilka mniejszych szpitali, ale o określonych specjalnościach – wyjaśnia Jerzy Rachuta, główny lekarz orzesznik. – Jest dużo poradni z zakresu zdrowia psychicznego, ale nie można w naszym regionie powiedzieć, że dominują takie czy inne schorzenia jak np. na Śląsku. W przypadku południowej Wielkopolski nie pokuszę się o wskazanie najczęściej występujących chorób.

W Polsce są 43 oddziały ZUS. Pod ostrowski podlega ponad 450 tysięcy ubezpieczonych, w tym mieszkańców Kalisza. 

AW, zdjęcie BZ

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/