Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 11 maj 2021 Godzina:
imieniny: Ignacja, Lutogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

88 lat i 200 pompek dziennie! Bronisław Ekert - w sportowym duchu przez całe życie ZDJĘCIA

Kaliszanin Bronisław Ekert - były zawodnik sekcji bokserskiej i gimnastycznej KKS „Włókniarz”, sędzia, instruktor i trener. Sportem zajmuje się nieprzerwanie od ponad 70 lat. Nadal prowadzi zajęcia i jest aktywnym działaczem. Kondycji fizycznej, energii, pogody ducha i bystrości umysłu może mu pozazdrościć niejedna młoda osoba.

Wyprostowany, rzutki, uśmiechnięty – taki jest pan Bronisław Ekert. Był i nadal jest sportowym mentorem całych pokoleń kaliszan. Trenował również obecne władze miasta – prezydenta Krystiana Kinastowskiego i wiceprezydenta Mateusza Podsadnego.

- Pana Bronisława Ekerta znam od wielu lat. To wspaniały nauczyciel, który zaszczepił we mnie miłość do sportu. Jako siedmiolatek zostałem wybrany przez pana Bronisława, wraz z kilkorgiem innych uczniów, do tworzonej przez niego sekcji sportowej - mówi prezydent Krystian Kinastowski. - Dziękuję panu Bronisławowi Ekertowi za zaangażowanie w rozwój sportu w mieście. Ćwiczenia wykonywane pod jego nadzorem kształtują nie tylko kondycję fizyczną, ale także charakter.

Bronisław Ekert nie tylko uczy sportowców, ale sam trenuje. Jak podkreśla, codziennie wykonuje 200 pompek (w transzach po 50)  i regularnie ćwiczy. Pan Bronisław nadal prowadzi zajęcia gimnastyczne dla mieszkańców Kalisza. – Ruch to podstawa. To jest moje życie. Najbardziej cieszy mnie to, że poprzez moją pasję mogę pomagać innym – mówi nam 88-latek.

Prezydenci symbolicznym upominkiem podziękowali panu Bronisławowi za wszystkie dokonania na rzecz rozwoju sportu w mieście. A więcej o tej wyjątkowej dla Kalisza postaci dowiecie się z programu Senior na Medal. Pan Bronisław będzie bohaterem piątego odcinka, zaplanowanego na 24 listopada.

---------------------------------------------------------

Bronisław Ekert urodził się 25 czerwca 1932 r. w Kaliszu. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w 1947 r. Początkowo trenował boks w klubie sportowym „Bielarnia”. Pierwszą walkę pokazową w wadze papierowej stoczył 1 czerwca 1947 r., mając 15 lat podczas meczu WZKS „Bielarnia” - „Ostrovia” Ostrów Wielkopolski. W 1952 r. powołany został do wojska i stacjonował w koszarach w Krakowie. Tam kontynuował swoją karierę bokserską.

W 1953 r. ukończył pułkową Szkołę Podoficerską Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Krakowie. Po szkole został pomocnikiem dowódcy plutonu sportowego. Tam też należał do klubu „Gwardia Wisła”, gdzie boks zamienił na gimnastykę sportową.

Grał również w piłkę, jeździł na nartach. Od 1955 r., po powrocie z wojska do Kalisza, wrócił do KKS „Włókniarz” (dawny WZKS „Bielarnia”), gdzie został kierownikiem sekcji gimnastycznej. Uprawiał gimnastykę sportową, początkowo jako zawodnik, później sędzia, instruktor i trener. Brał udział w pokazach, zawodach i obozach sportowych. Ukończył trzyletnią szkołę trenerską na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

W swojej karierze ma ponad 100 sędziowań m.in. w Ogólnopolskich Zawodach Gimnastycznych, Mistrzostwach Polski Juniorów klasy I i II, Wojewódzkich Spartakiadach Młodzieży czy Igrzyskach Młodzieżowych.

W 1980 r. pojechał na Olimpiadę do Moskwy, gdzie spotkał tyczkarza Władysława Kozakiewicza. Dwukrotnie odwiedził Grecję, gdzie był trenerem gimnastyki w klubie ARIS NIKEAS ATENY w latach 1981-1985 i klubie JONIKOS ATENY w latach 1987-1989. W czasie pobytu poznał m.in. trenera Kazimierza Górskiego, piłkarza i trenera Jacka Gmocha. Po powrocie do kraju zorganizował przyjazd do Kalisza Kazimierza Górskiego.

Był założycielem Koła Sportowego przy Szkole Włókienniczej w Kaliszu, Ogniska TKKF przy Fabryce Firanek i Koronek „HAFT” w Kaliszu, „Gimnastyrio-Bruno” w Grecji.

Prowadził także kilkuletnią działalność w harcerstwie.

Tekst: Anna Błaszczyk, AG;  fot. Magdalena Bartnik – Urząd Miasta Kalisza; biografia Bronisława Ekerta - tekst: Archiwum Państwowe w Kaliszu, fragment artykułu „Sportowe Archiwum Rodzinne Bronisława Ekerta”

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/