Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 październik 2021 Godzina:
imieniny: Glikeria, Sewer

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Afera wokół WARP. Wojewoda powiadamia NIK, CBA i Prokuraturę. Marszałek zapowiada kontrolę

Nie milkną echa wokół afery z Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. W sprawie interweniuje wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk (PiS), który zapowiada zawiadomienie NIK-u, CBA i Prokuratury. Z kolei Marszałek Województwa, Marek Woźniak (PO) zamierza wszcząć postępowanie kontrolne w podległym mu WARP-ie. Przeprowadzić je mają niezależni specjaliści. Co ważne – do czasu wyjaśnienia sprawy nie będzie żadnych wypłat dla przedsiębiorców w ramach kontrowersyjnego konkursu.

Miała być pomoc, jest afera i oburzenie tysięcy przedsiębiorców. Pokrótce: WARP ogłosił konkurs w ramach Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej -  „Grant na kapitał obrotowy dla mikro i małych przedsiębiorstw z Województwa Wielkopolskiego”.  Celem projektu, w ramach którego blisko 95 mln złotych trafi do przedsiębiorców, jest finansowanie kapitału obrotowego, czyli finansowanie bieżącej działalności firmy.

Nabór uruchomiono w poniedziałek o 9:00, a już minutę później się zakończył. Jak tłumaczy Urząd Marszałkowski – powodem było rekordowe zainteresowanie. Poszkodowani przedsiębiorcy jednak w to nie wierzą, domagają się powtórzenia konkursu i sprawę zamierzają zgłosić prokuraturze. Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

Ostra reakcja wojewody

W sprawie postanowił zainterweniować wojewoda wielkopolski, czyli przedstawiciel rządu w województwie, Łukasz Mikołajczyk.

- Jeśli 95 mln zł rozchodzi się w mniej niż minutę, a wielu przedsiębiorców pozostaje bez wsparcia, to należy mieć wątpliwości. I te wątpliwości mam dziś nie tylko ja, ale każdy przedsiębiorca, który zaledwie kilka sekund po godz. 9:00 usłyszał, że za późno na złożenie wniosku, a w tym samym momencie jedna z kancelarii informuje, że wszystkie wnioski ich klientów zakwalifikowały się do otrzymania grantów. W związku z tymi wątpliwościami podjąłem decyzję o zawiadomieniu Najwyższej Izby Kontroli, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Prokuratury. Skierowałem również pismo na ręce marszałka Marka Woźniaka – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Według wojewody szczególne zastrzeżenia budzi fakt, że po upływie zaledwie kilkunastu sekund od uruchomienia procedury ze względu na wyczerpanie środków wnioski składane przez przedsiębiorców były odrzucane i nie mogli oni aplikować o środki przewidziane w ramach programu. Przedsiębiorcy wskazują także na problemy z działaniem aplikacji, za pomocą której składane były wnioski, co powodowało, że nie mogli oni złożyć wymaganych dokumentów, np. ze względu na pojawiający się błędny komunikat o uprzednio złożonym wniosku.

- Zastrzeżenia zgłoszone przez wielkopolskich przedsiębiorców wymagają natychmiastowej weryfikacji. Przypomnę, że celem uruchomienia ww. programu przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości było wsparcie dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu COVID-19. Dziś wielu z nich zamiast wsparcia odczuwa irytację i głębokie poczucie niesprawiedliwości – zwraca się wojewoda wielkopolski w piśmie do marszałka.

Nie brakuje również wątków politycznych. Łukasz Mikołajczyk wskazuje, że rządowa Tarcza Antykryzysowa była obiektem negatywnych komentarzy ze strony opozycji, a zdaniem wojewody to ona skutecznie zapewniła wsparcie firmom.

 – Dziś mamy czarno na białym, jak działa rząd Prawa i Sprawiedliwości, który umożliwił szerokie wsparcie polskim przedsiębiorcom, a jak działa koalicja PO-PSL, która prosto w oczy zakpiła z wielkopolskich przedsiębiorców poszukujących wsparcia. Niestety, ale ta sytuacja obrazuje różnicę standardów – komentuje wojewoda Łukasz Mikołajczyk.   

Marszałek: wypłaty wstrzymane

podjąłem decyzję o uruchomieniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego postępowania kontrolnego.

- Jego zadaniem będzie sprawdzenie przebiegu procesu zgłaszania/przyjmowania wniosków przez system informatyczny, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potencjalny udział narzędzi wspomagających, tzw. bootów i ich faktycznej roli w ułożeniu listy potencjalnych beneficjentów, a także procesu startu przyjmowania zgłoszeń – przekazuje Marszałek Marek Woźniak.

Co ważne - do czasu wyjaśnienia wątpliwości nie będą dokonywane jakiekolwiek wypłaty środków finansowych z puli grantowej, choć procedura weryfikacji dokumentów tych, którzy znaleźli się na liście grantobiorców, nie będzie na tę chwilę wstrzymana.

Kto dokładnie będzie przeprowadzał kontrolę? - Do zespołu kontrolnego zamierzam pozyskać niezależnych specjalistów z dziedziny informatyki, niezwiązanych ze strukturami WARP i Urzędu Marszałkowskiego. Mam nadzieję, że uda się w sposób wiarygodny zweryfikować to postępowanie – mówi Marek Woźniak.

- Jeśli w opinii Państwa podczas naboru zaistniały nieprawidłowości, które mogłyby i powinny być wyjaśnione w ramach planowanego audytu, proszę o przesyłanie przedmiotowych informacji w formie e-maila na adres . Jednocześnie, jeśli ktoś z Państwa ma wiedzę na temat nieuczciwego postępowania osób zaangażowanych w nabór, proszę o informację lub zgłoszenie tego właściwym organom ścigania – podaje w komunikacie Marszałek Woj. Wielkopolskiego.

AG; fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Marek Woźniak/fb

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/