Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Saturnina, Przemysł

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Akt erekcyjny z opóźnieniem, ale więzienie zgodnie z terminem

Więzienie będzie – zapewnia Sylwiusz jakubowski, wójt Żelazkowa. Później niż planowano będzie wmurowanie aktu erekcyjnego. Nowy termin to wrzesień. A oddanie najnowocześniejszego zakładu karnego za dwa lata – zapowiada wójt. Służba Więzienna jest ostrożniejsza w podawaniu terminów i dodaje, że prace nad projektem trwają.

Projektem ogromnym, bo mającym pochłonąć 250 milionów złotych. Sama dokumentacja techniczna to koszt 1 miliona 400 tysięcy złotych. Jednak kiedy obiekt już powstanie to gmina sporo zarobi. - Będziemy mieli po wybudowaniu tego obiektu 1 milion 600 tysięcy podatku, który będzie wpływać każdego roku do kasy gminy – zdradza Sylwiusz Jakubowski, wójt gminy Żelazków.

Trzeba przyznać, że dla samorządu to dobry interes. Jednak na razie oprócz zapewnień, że więzienie powstanie - składanych m.in. przez posłankę PiS Joannę Lichocką, która wcześniej mówiła, że taki obiekt wybudowany zostanie w Szczypiornie, a jej partia, że zabytkowe więzienie przy Łódzkiej w Kaliszu zostanie wyremontowane – niewiele się w tej materii dzieje. A raczej wszystko jest w powijakach, jak wynika z przesłanego do naszej redakcji maila od mjra Jana Kurowskiego, rzecznika prasowego Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu: (...) jest prowadzona korespondencja w sprawie pozyskania dwóch nieruchomości będących w gestii Starostwa Kaliskiego i Gminy Żelazków. Nieruchomości te były od początku przedmiotem zainteresowania SW i wraz z przekazanymi już działkami mają stanowić funkcjonalną całość projektowanej jednostki. Niezależnie procesu dotyczącego pozyskania działek, realizujemy prace związane z przygotowaniem analiz i ekspertyz przedinwestycyjnych budowy nowej jednostki penitencjarnej (w tym między innymi analiza geotechniczna, ocena oddziaływania na środowisko), których zakończenie przewiduje się w III kwartale roku bieżącego".

Fetę związaną z wmurowaniem aktu erekcyjnego najpierw zapowiadano na czerwiec. Później na lipiec. Kolejny termin to wrzesień. - Akt erekcyjny jest bardziej symbolicznym aktem – mówi Sylwiusz Jakubowski. - On się przesunął ze względu na to, że - trzeba powiedzieć to wprost - najważniejsza osoba w państwie była w szpitalu. I być może, że premier Kaczyński będzie chciał uczestniczyć osobiście w wydarzeniu.

Mimo że Służba Więzienna żadnych terminów podawać nie chce,  sam wójt jest pełen optymizmu. I już teraz zapewnia, że od momentu wbicia łopaty do oficjalnego otwarcia więzienia minie niewiele czasu. Jak na tak poważna inwestycję oczywiście. - Za dwa lata będzie otwarcie – zapewnia wójt. – Będzie to nowoczesne więzienie. Bezdotykowe, każdy ze strażników będzie mieć kod, który otworzy mu tylko drzwi do pięter i pomieszczeń, w  których będzie pełnić dyżur. Nie będzie pętli z kluczami jak się chodziło, wszystko kod otwiera – mówi o jednym z unowocześnień Sylwiusz Jakubowski.

Podobne inwestycje miały powstać w Brzegu i Sanoku. W pierwszym z miast budowie więzienia sprzeciwili się ludzie. W drugim, podobnie jak w Kaliszu, też inwestycja jest rozpatrywana, ale na bardzo wstępnym etapie.  

AW, zdjęcie pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/