Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Archiwum zaprasza na wystawy on-line

Archiwum Państwowe w Kaliszu zaprasza wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z dwiema wystawami on-line, które tematyką nawiązują do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwsza ekspozycja pt. „Kalisz w niepodległej” obrazuje z pomocą archiwaliów nie tylko to, co działo się w Kaliszu w listopadzie 1918 r., ale także wydarzenia kolejnych dni i miesięcy. Należy bowiem pamiętać o tym, że Polska odrodziła się po 123 latach, nie w ciągu jednego dnia, lecz całego procesu skomasowanych działań na linii polityki, administracji, gospodarki, czy kultury.

O ile wojska niemieckie opuściły Kalisz 13 listopada, o tyle powstał problem z przekazaniem Polakom terenu obozu w Szczypiornie. Niemcy usiłowali zatrzymać dla siebie inwentarz zgromadzony w magazynach, w tym także broń. Ostatecznie, bo kilkukrotnej wymianie pism, obóz udało się przekazać w ręce Polaków. Kalisz, choć formalnie wyzwolony, miał przed sobą niezwykle trudne zadanie. Trzeba było odbudować miasto doszczętnie zniszczone przez Prusaków w 1914 r. Wymagało to ogromnej determinacji miejscowych działaczy oraz pracy fizycznej prostych ludzi. Magistrat zatrudniał robotników przy odgruzowywaniu miasta i pracach budowlanych (w maju 1919 r. ich liczba wynosiła ponad 3300). Część funduszy na odbudowę pochodziła jeszcze z kasy niemieckiej. Od maja 1919 r. do 1921 r. postęp w odbudowie był możliwy dzięki funduszom ze Skarbu Państwa.

Ekspozycja składa się z 22 archiwaliów, zgrupowanych w dwóch wątkach tematycznych - wydarzeń listopada 1918 r. oraz tych późniejszych. Otwierają ją fotografie sztabu i członków Straży Obywatelskiej w Kaliszu z listopada 1918 r. Najmłodszy dokument wytworzono 19 listopada 1919 r., a więc w rok po wypędzeniu z Kalisza Niemców. Stanowi on prośbę ówczesnego starosty kaliskiego skierowaną do władz lokalnych byłej guberni kaliskiej o wsparcie finansowe dla koniecznego uporządkowania archiwaliów ocalałych po wojennej zawierusze.

Druga wystawa pt. Odzyskanie niepodległości w Kaliszu w 1918 r. – materiały archiwalne przedstawia nieco szerszy wachlarz dokumentów, zawartych m. in. w Dzienniku Praw Państwa Polskiego z 1918 r. Prezentujemy orędzia Rady Regencyjnej z 11 i 14 listopada 1918 r. oraz dekret Naczelnego Dowódcy Józefa Piłsudskiego z 14 listopada 1918 r. Ekspozycję uzupełniają artykuły prasowe pochodzące z „Gazety Kaliskiej”, fotografie z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu i Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz archiwalia zawarte w aktach Starostwa Powiatowego w Kaliszu w sprawie zbiórki na Skarb Narodowy „Złoto Ojczyźnie 1918”, kształtowania polskich władz terenowych i zaprowadzania powszechnego porządku.

Zapraszamy do odwiedzania wystaw dostępnych na stronie Archiwum Państwowego w Kaliszu w dziale „Aktualności” oraz „Polecamy”.

RED, fot. APK

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/