Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Baszta Dorotka w konkursie "Zabytek Zadbany” ZDJĘCIA

Baszta Dorotka, zaadaptowana na Centrum Baśni i Legend Kaliskich, bierze udział w tegorocznej edycji konkursu ministerstwa kultury „Zabytek Zadbany”. Basztę wraz z fragmentem muru miejskiego i otoczeniem, zgłosiła kaliska Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Ten prestiżowy tytuł przyznawany jest obiektom ujętym w rejestrze i ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.

Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Zgłoszeń obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych mogą dokonywać ich właściciele, posiadacze i zarządcy, a także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków lub konserwatorzy samorządowi oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków.

Procedury konkursowe prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Zabytkowa Baszta Dorotka wraz z przyległym fragmentem średniowiecznych murów obronnych miasta Kalisza zaadaptowana została na Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz ekspozycję multimedialną: Lokacja Miasta, w ramach projektu „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego „Szlak Piastowski” zrealizowanego przy współudziale środków finansowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020, którego koordynatorem była Wielkopolska Organizacja Turystyczna i udostępniona została dla zwiedzających w grudniu 2018 r.

Dzisiaj w Kaliszu gościli przedstawiciele Oddziału NID w Poznaniu – na czele z kierownik Teresą Palacz, którzy uczestniczą w procesie konkursowej weryfikacji zgłoszonych na konkurs zabytków z terenu województwa wielkopolskiego. Goście mieli okazję na miejscu stwierdzić w jaki sposób z poszanowaniem materii zabytku wykonane zostały prace konserwatorskie oraz adaptacyjne baszty z fragmentem muru obronnego i otoczenia. Zapoznali się także z ekspozycją multimedialną we wnętrzu obiektu.

Ogłoszenie listy nominowanych zabytków nastąpi do 31 marca 2019. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, wraz z wręczeniem nagród, odbywa się podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w kwietniu. Podczas gali prezentowane są wszystkie nominowane zabytki.

MIK za: kalisz.pl, fot. Magdalena Bartnik

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/