Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 04 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Maria, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Bez podatku za ekoinwestycje. Propozycja radych z Polska 2050

Wsparcie dla dbających o środowisko – kaliscy radni z ugrupowania Polska 2050 proponują zwolnienie z podatku od nieruchomości osób, które zainwestowały w odnawialne źródła energii. Ulga, według projektu uchwały, miałaby obowiązywać przez dwa lata, zaczynając od przyszłego roku. Równocześnie pomysłodawcy takiej gratyfikacji pytają, na jakim poziomie zaawansowania są podobne prace w Ośrodku Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, gdzie zatrudniono osobę, która miałaby zajmować się takimi inwestycjami.

Radni uważają, że ponad pół roku po zatrudnieniu w OSRiR taka osoba powinna już przygotować szczegółowy plan ekoinwestycji - jakie prace mają zostać wykonane, ile będą kosztować i jakie dadzą oszczędności.

- Myślę, że pół roku, czy siedem miesięcy to wystarczająco, by powiedzieć „sprawdzam”, czy na takim stanowisku dana praca została wykonana, a przede wszystkim, czy OSRiR jako pierwsza placówka mogłaby mieć swoje panele – wyjaśniała na konferencji prasowej Barbara Oliwiecka, radna z Polska 2050, która przyznała, że przedstawiciele ugrupowania złożyli też takie zapytanie do prezydenta Krystiana Kinastowskiego. - Pytamy się, czy są planowane inwestycje w innych budynkach należących do Miasta. Ja co roku składam interpelacje, by zwiększać inwestycje w tym zakresie. Chcemy, by udało się wygospodarować pieniądze w budżecie i przeznaczyć je na tego typu inwestycje w placówkach Miasta.

Radni uważają, że Miasto w zakresie inwestowania w odnawialne źródła energii powinno dawać przykład. W ten sposób też mieszkańcy zaczną chętniej sięgać po rozwiązania chroniące klimat. A jeśli już się odważą na takie działania powinni liczyć na bonusy od samorządu. Dlatego też kaliscy przedstawiciele ugrupowania Polska 2050 przygotowali projekt uchwały wprowadzającej zwolnienie z podatku od nieruchomości dla kaliszan, którzy stawiają na ekologię – konkretnie odnawialne źródła energii.

- Prawo musi być przewidywalne i mieć odpowiedni okres czasowy, żeby przedsiębiorcy i mieszkańcy mogli zainwestować, zaplanować, zakończyć inwestycję i odliczyć ją od podatku od nieruchomości. Te inwestycje, które obejmuje nasz projekt będą dotyczyły tych podjętych w 2022 i 2023 r. – dodaje Eskan Darwich, radny Polska 2050. - Według naszego pomysłu można odliczyć sto procent inwestycji od podatku od nieruchomości, ale jesteśmy otwarci na korekty. W czasie spotkania z prezydentem, który nie wyraził jednoznacznej opinii o naszym pomyśle padła propozycja połowy kwoty.

Projekt uchwały został złożony. Otrzymali go także wszyscy radni, ale żaden nie zgłosił swoich propozycji lub korekt. Przedstawiciele Polska 2050 liczą, że głosowanie nad zwolnieniem z podatku od nieruchomości dla osób, które zainwestują w odnawialne źródła energii odbędzie się na wrześniowej sesji. Roczny koszt takiego zwolnienia wyniósłby dla budżetu około 1,6 miliona złotych. 

AW, fot. autor

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/