Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Bibliotekarze na rowerach. Będą rozwozić książki starszym i chorym czytelnikom ZDJĘCIA

Nie tylko posiłki i zakupy można otrzymać wprost pod drzwi. Teraz zamówić z dowozem - i to ekologicznym – można także książki z kaliskiej biblioteki. Powieści, tomy wierszy czy pozycje naukowe trafią do osób starszych, chorych i mających problemy z poruszaniem się, a dowiozą je rowerami sami bibliotekarze. Dwa jednoślady – specjalnie na potrzeby usługi „Tom w dom” - placówce podarowało dziś Miasto.

Rowery są. I są bibliotekarze rowerzyści, więc akcja „Tom w dom” rusza. A raczej wyrusza. Do kaliszan, którzy lubią czytać, ale nie mogą osobiście przyjść do biblioteki, by wypożyczyć książki. - Chodzi o użytkowników biblioteki, którzy nie mogą wyjść z domu, którzy mają problemy z poruszaniem, są osobami niepełnosprawnymi. Natomiast są naszymi czytelnikami - wyjaśnia Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. - Bilbliotekarki w poszczególnych filiach wiedzą, kto był czytelnikiem, a przestał być, albo kto ma kłopoty z dotarciem do filii bibliotecznych, tak że nie mamy problemu ze zlokalizowaniem takich osób. Natomiast teraz usprawniamy możliwość dostarczenia im książek w jak najszybszym tempie, a także i ich odbierania. Warto dodać, że wcześniej bibliotekarze też, chociaż bez ubierania tego w ramy akcji, roznosili z własnej woli książki stałym czytelnikom, którzy zaniemogli. 

Pomysłodawcą dowożenia książek do czytelników, którzy sami nie mogą przyjść do jednej z filii kaliskiej bibliotek, jest Arkadiusz Pacholski. Pisarz i pracownik placówki to także zapalony miłośnik jednośladów, stąd nie tylko sam pomysł, ale i deklaracja, że będzie jednym z trzech jak na razie bibliotekarzy, którzy w ramach pracy będą krążyć po mieście na rowerach zapakowanych tomami. - Inspiracja jest wzięta z głowy, a trochę ze słuchu, że tego typu usługi zostały w Polsce przez biblioteki otwarte, chociaż głównie polegają one na tym, że książki się ładuje do roweru cargo. Ten rower staje na ulicy i można tam wypożyczać - wyjaśnia Arkadiusz Pacholski, bibliotekarz i pomysłodawca akcji "Tomu w dom". -  Tego typu usługa, że dowozimy książkę osobie niepełnosprawnej, czy chorej i nie mogącej wyjść z domu, funkcjonuje tylko w Oleśnicy. Tam jest jeden rower, bo to małe miasto. A ze swojej dwuletniej praktyki wiem, że są osoby, które nagle znikają, bo chorują. Jak mają kogoś, kogo mogą przysłać to to robią, a jak nie mają to one zwyczajnie wypadają. Te osoby nie mogą korzystać z księgozbioru, my tracimy przez to czytelnika, więc mamy nadzieję, ze tą akcją spowodujemy, że będzie można tej sytuacji zapobiec.

Dwa rowery z wyposażeniem, czyli torbami oraz kaskami i ochraniaczami zapewniającymi bibliotekarzom bezpieczeństwo, zakupiło Miasto. Pojazdy zostały przekazane w czwartek 30 lipca i od razu wypróbowane przez użytkowników. - Warto czerpać dobre praktyki, warto je realizować, więc uzgodnienie szczegółów trwało kilka minut - mówi Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza. - Cieszę się, że MBP po raz kolejny wychodzi z bardzo dobrą inicjatywą, a te rowery mają usprawnić i pomóc osobom z ograniczeniami, osobom z niepełnosprawnościami mogły korzystać z bibioteki.

Razem z Arkadiuszem Pacholskim książkowym kurierem będzie Karol Pietrzak, a czasami dołączy do nich Mateusz Halak. Akces zgłosili też już inni bibliotekarze, a niewykluczone, że niebawem powstanie sekcja wolontariuszy, bo są głosy, że także kaliszanie w czasie swoich rowerowych przejażdżek po mieście, chętnie dostarczą książkę osobie, która sama nie może po nią przyjść do biblioteki.

„Tom w dom” ruszy w najbliższy poniedziałek. Chęć wypożyczenia książki z dowozem do domu trzeba zgłosić telefonicznie lub online w wybranej - najlepiej najbliższej miejscu zamieszkania - filii.

AW, zdjęcia MBP

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/