Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Kleofas

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Była atrakcja, ale co z estetyką? Przenośne toalety przy lodowisku szpeciły Główny Rynek

Lodowisko przed ratuszem okazało się hitem tej zimy, ale przy okazji przenośne toalety, które z myślą o użytkownikach ślizgawki stanęły na Głównym Rynku, przypomniały boleśnie, że Kalisz nadal nie ma uchwały krajobrazowej. Brakuje więc wytycznych, jak dbać o estetykę placu ratuszowego. Wielu mieszkańców bardzo raził ten obrazek.

Jednak takich przykładów jest znacznie więcej; to lata samowolki związanej z dowolnością kolorystyki elewacji kamienic, wymianą zabytkowej stolarki okiennej na plastikową, czy w końcu niekontrolowanym wieszaniem szyldów, które często są krzykliwe i tandetne. Problem miała rozwiązać uchwała krajobrazowa, o której braku przypomniały nie tyle stałe elementy szpecące Główny Rynek, co czasowo postawiona na nim zimowa atrakcja. A właściwie przenośne toalety dla osób korzystających z lodowiska. - Uważam, że te toalety, które przecież nie były na stałe, nie są tak dużym problemem - stwierdził w trakcie konferencji prasowej Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza pytany o uchwałę krajobrazową. - Jakoś trzeba było problem toalet rozwiązać. Było warto. Na co dzień obserwowaliśmy, jakim zainteresowaniem cieszy się lodowisko wśród dzieci i osób starszych, które miały okazję przypomnieć sobie jazdę. To była dobra decyzja. Jednak myślę, że docelowo, czyli po rewitalizacji, takie atrakcje będą sprawdzać się na Nowym Rynku. 

W trakcie dwóch miesięcy funkcjonowania lodowiska łyżwy wypożyczyło ponad 8 tysięcy osób. Część korzystających ze ślizgawki przychodziła z własnymi, więc rzeczywista liczba mieszkańców, którzy w ten sposób postanowili spędzić wolny czas, nie jest znana.

A kwestia uchwały krajobrazowej pozostaje otwarta. Prace nad dokumentem, który ma regulować m.in. zasady umieszczania reklam, czy dodatkowych elementów w przestrzeni miejskiej i ich wygląd, ruszyły trzy lata temu. Przeprowadzono w tym czasie konsultacje społeczne. Teraz zapisy zawarte w uchwale są opiniowane przez ekspertów.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/