Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Choinka symbolizuje odradzające się życie, ozdoby mają nas chronić

Kiedyś bardzo kolorowe. Z dużą ilością bombek, aniołków, orzechów, słodyczy i świateł. Teraz często podążają za modą i w zależności od trendów są jednokolorowe i minimalistyczne lub przystrojone w oryginalne ozdoby. Choinka w święta musi być.

Nieprzypadkowo stroimy drzewko iglaste. Wiecznie zielone było dla naszych przodków symbolem życia – w przypadku świąt narodzonego właśnie Jezusa. Także wieszane na choince ozdoby mają swoje znaczenie. Mają nas chronić i dawać dobrobyt. 

Jeszcze w wieku XVI choinka była traktowana przez Kościół jako symbol typowo pogański, ale tak silnie zakorzeniony w kulturze końcówki roku obrzędowego, że został przez Kościół przejęty, a drzewko potraktowane jako to, które ma charakter koła życia, czegoś co trwa wiecznie. I dlatego się przyjęła. - Do Polski choinka dotarła mniej więcej w połowie XVII wieku, ale nie była przyjęta z jakąś przyjemnością i otwartością. Dlatego, że Polacy z przyczyn historycznych nie mieli zaufania do Niemców, skąd przyszła. Minęło dużo czasu zanim na stałe wtopiła się w obyczajowość świąt - wyjaśnia Wojciech Zjawiony, etnograf Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. - Więc nawet gdybyśmy się cofnęli do lat 50. XX wieku to jeszcze we wschodniej części Polski symbolem tej zielonej gałązki była tzw. podłaźniczka, czyli kawałek iglastej gałęzi wieszanej pod sufitem i ozdabianej suszonymi owocami, kolorowym papierem, bibułą, orzechami. I ta podłaźniczka była takim bardzo charakterystycznym polskim elementem, ale teraz choinka delikatnie wypchnęła ten symbol z zachodu na wschód kraju i jak wiemy choinka jest symbolem powszechnym. 

Pozostałością podłaźniczek są stroiki, których może częściej stawiamy na stole, ale zdarzają się też wieszane pod sufitem. Z innych roślin, które goszczą w naszych domach w święta można wymienić poinsecję zwaną gwiazdą betlejemską. Przypomina ona gwiazdę, która prowadziła do Betlejem Trzech Króli.

Wśród bożonarodzeniowych ozdób zagościła też jemioła. Jej wieszanie - szczególnie w drzwiach - to zwyczaj z krajów anglosaskich. 

AW, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/