Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Coraz więcej cudzoziemców pracuje w powiecie kaliskim

Biuro obsługi spraw z zakresu legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców funkcjonuje od 18 lipca w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu. Wcześniej sprawy związane z zatrudnianiem obcokrajowców w Wielkopolsce można było załatwić wyłącznie w Poznaniu. Tymczasem powiat kaliski cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony obcokrajowców i odwrotnie; w ciągu pół roku zarejestrowało się ich tylu, co przez cały ubiegły rok – ponad 6 tysięcy.

W delegaturze Urzędu Wojewódzkiego interesanci mogą teraz złożyć wnioski o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń, o zarejestrowanie pobytu obywatela UE, wniosek o wydanie karty pobytu dla członków rodzin obywateli UE niebędących obywatelami UE oraz wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatela UE. We wszystkich tych sprawach można liczyć na pełną obsługę - od przyjęcia wniosku po wydanie dokumentu kończącego sprawę. Oprócz tego biuro realizuje także sprawy, które trafiają później do Poznania. Są to wnioski o zezwolenie i przedłużenie zezwolenia na pracę oraz wnioski w sprawach dotyczących obywatelstwa naszego kraju.

Ukraińców dwukrotnie więcej

99% cudzoziemców w Kaliszu i powiecie to Ukraińcy. Głównie zatrudniani są w gospodarstwach rolnych, firmach budowlanych i jako kierowcy. Do 18 lipca Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu zarejestrował 6304 oświadczenia dotyczące pobytu obywateli tego kraju w naszym regionie. Dla porównania w całym roku ubiegłym było ich 6930, a w roku 2014 zaledwie 1400. – Prognozujemy, że na koniec roku będziemy mieli zarejestrowane około 12 tysięcy osób. Należy pamiętać, że my rejestrujemy tylko oświadczenia, tych osób może być nieco mniej, zdarza się, że ostatecznie nie przyjeżdżają na nasz teren – mówi Donata Woźniak z Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu.

Ile zarabiają?

Cudzoziemcy w większości pracują i mieszkają na terenie powiatu. Największą grupę stanowią ludzie w przedziale wiekowym 30 – 40 lat, zarówno kobiety jak i mężczyźni. – Obywatele Ukrainy są w większości zatrudniani na umowy zlecenia i zarabiają średnio 970 złotych „na rękę” miesięcznie – dodaje Donata Woźniak  

Biuro obsługi spraw z zakresu legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców będzie działało od poniedziałku do piątku - w poniedziałki od 10.15 do 17.45, a w pozostałe dni od 8.15 do 15.15. Oprócz Kalisza, taka obsługa ruszyła także w Lesznie, Koninie i Pile.

MG, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/