Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 październik 2021 Godzina:
imieniny: Marita, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Czekając na autobus, nie trać czasu - naucz się alfabetu języka migowego ZDJĘCIA

Na 15 przystankach autobusowych pojawiły się tablice do nauki alfabetu języka migowego oraz zwroty w języku migowym, takie jak „dzień dobry” czy „dziękuję”. Akcję zorganizowano z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego, który obchodzony jest w ostatnią niedzielę września.

Plakaty z alfabetem języka migowego zawisły w Kaliszu 20 września. Wykonali je niesłyszący uczniowie Technikum nr 5 przy ul. Kordeckiego w Kaliszu.

Czekając na autobus, patrzymy w ekran smartfonu, słuchamy muzyki, czytamy książkę lub obserwujemy otoczenie. Każdy z nas, czekając na przystanku na swoje połączenie, ma swój sposób na spędzenie czasu. Często bywa tak, że tych kilka chwil jest zupełnie bezproduktywnych. Może warto to zmienić, zrobić coś dla siebie i innych? – zachęcają do zainteresowania się akcją jej organizatorzy.

Tablice można znaleźć na 15 przystankach autobusowych: pl. Jana Pawła II, Częstochowska Teatr, Podmiejska Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Wyszyńskiego Arena, Serbinowska, Górnośląska Polna, Harcerska Rogatka, Poznańska Wojska Polskiego, Dobrzecka Reja, Chopina, Stawiszyńska Długa, 3-go Maja, Nowy Rynek Tęcza, Wrocławska Sąsiedzka.

Język migowy, będący naturalnym językiem osób głuchych, ma swoją własną gramatykę i słownictwo. Polski język migowy nie jest odmianą języka polskiego mówionego ani pisanego. Alfabet palcowy to zbiór różnych układów palców, którym najczęściej odpowiadają litery pisane.

Dzięki temu pomysłowi może uda się zachęcić innych do swobodnego i życzliwego kontaktu z niesłyszącymi, skrócić dystans i usprawnić komunikację wśród różnych grup społecznych – dodają organizatorzy.

Tego, jak brzmią podstawowe zwroty można dowiedzieć się także z plakatów zamieszczonych pod artykułem. 

MIK, fot. Technikum nr 5 w Kaliszu

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/