Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Czekamy na małe boćki ZDJĘCIA

I znów czekanie. Oczywiście na małe bociany z Przygodzic. Rodzice przylecieli pod koniec marca i już pierwszego dnia odbyli pierwsze gody. Od tego czasu para nie próżnuje i intensywnie pracuje na potomstwo oraz dba o przyszły dom dla swych pociech, co oczywiście z zapartym tchem obserwują miłośnicy przygodzickich boćków na stronie www.bociany.ec.pl. I właśnie dzięki nim wiadomo, że rodzinna idylla bywa zakłócana. Gniazdem zainteresował się inny bocian, z którym para stoczyła kilka walk. Oczywiście nie jest to jedyne w regionie i naszym kraju gniazdo. Bociany od zawsze są symbolem pomyślności i płodności dlatego obdarzane są przez ludzi dużą sympatią i mogą liczyć na ich pomoc np. na platformy pod gniazda, które od lat montuje Energa Operator.

W tym roku pierwszy lokator przygodzickiego gniazda był bardzo zdecydowany. Pojawił się 26 marca przed 17.00., chwilę odpoczął, po czym odleciał. I wrócił na noc jak donoszą internauci obserwujący gniazdo na stronie www.bociany.ec.pl. Od razu też wziął się za porządki, uzupełnianie ubytków i ścielenie legowiska. W ostatni dzień marca, o 17.42 do samca, rozpoznawalnego dzięki szaremu zabrudzeniu na potylicy, dołączyła samica. Para nie próżnowała i zaczęła gody. Dzięki temu internauci wiedzieli, że zamierza zostać w Przygodzicach na stałe. Ostatnie dni bociany spędziły na urządzaniu swojego letniego domu. I gdyby  nie ostatnie godziny, można by powiedzieć, że rodzinna sielanka w oczekiwaniu na młode trwa na dobre. W czwartek Dziedzic i Przygoda (imiona umowne dla samca i samicy wybierających to gniazdo) stoczyły bój o gniazdo. Bocian zainteresowany zamieszkaniem w nim trzykrotnie atakował parę. Raz samicę stojącą na gnieździe obok swego partnera. Ta przestraszona odleciała i jak donoszą internauci, długo jej nie było. Na szczęście wróciła, a razem z nią nadzieja, że będzie potomstwo. A patrząc na gniazdo można przypuszczać, że niebawem pojawią się w nim jajka, ponieważ Przygoda skupiona siedzi w jednym miejscu, a wszystkie czynności związane z życiem gniazda wykonuje Dziedzic.

W ubiegłym roku, po kilku latach bez małych, w Przygodzicach wykluły się dwa bociany.  Imiona wybrali im oczywiście internauci.

W poprzednich latach młode bociany otrzymały imiona:
2006 - Przydzio, Dodzio i Adzia
2007 - Kajtek i Kaśka
2008 - Antek, Dolina, Tosia i Wojtek
2009 - Zosia, Barycz i Czwartek
2011 - Bartek, Niespodzianka, Dziedziczka, Magnat i Maja
2012 - Busiołek, Dzióbek i Pola

2016 – Franek i Maciejka

Kamera przy gnieździe w Przygodzicach pojawiła się w 2006 roku. Dzięki niej miłośnicy bocianów, ale też naukowcy, mogą na żywo oglądać rodzinne życie tych ptaków. Był to jeden z pierwszych takich programów w kraju i na świecie. Pomysł od razu zdobył rzeszę fanów, którzy już od przeszło dekady wczesną wiosną zasiadają przed komputerami i z niecierpliwością wypatrują lokatorów gniazda usytuowanego przy Urzędzie Gminy w Przygodzicach. I właśnie dzięki tym obserwacjom można dowiedzieć się, kiedy i o której godzinie pojawił się ptak. Jak długo zabawił, tylko odpoczywał, czy był zainteresowany dłuższym pobytem. A przede wszystkim, co dzieje się, kiedy w niewielkiej podostrowskiej miejscowości pojawia się para, która tutaj zamierza spędzić lato i powić potomków.   Przez 10 lat projektu życie bocianów podglądało we wszystkich zakątkach świata ponad 1,5 miliona osób.

Internauci od dekady podglądają bociany w Przygodzicach, a energetycy od 20 lat robią wszystko, by te lubiane w Polsce ptaki miały tutaj jak najlepsze warunki bytowe. Dlatego każdego roku w całym kraju montowane są specjalne platformy, na które przenoszone są już istniejące gniazda. Wiadomo, że bociany najczęściej wybierają kominy, drzewa i słupy energetyczne, co w przypadku tych ostatnich bywa niebezpieczne. Tak dla ptaków jak i dla infrastruktury. Gniazda potrafią ważyć kilkaset kilogramów i mieć nawet 1,5 metra średnicy. Bociany, objęte ochroną, budując swoje domy na słupach, narażają także własne życie i życie swojego potomstwa.  W tym roku Energa Operator zamontowała 350 takich platform. -  Sygnały o tym, gdzie powinniśmy wykonać platformy, otrzymujemy przeważnie od sołtysów, mieszkańców i urzędników gminnych z danych miejscowości oraz od naszych służb energetycznych, które prowadzą oględziny linii napowietrznych. Przeważnie montaż platformy wykonujemy w miejscu już wybranym przez bocianią rodzinę. Najistotniejsze jest  przeniesienie dotychczasowego gniazda  zbudowanego bezpośrednio na słupie linii napowietrznej tak, aby go nie zniszczyć, a następnie ponowne ułożenie go na platformie. Prace związane z montażem nie należą do prostych. Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt oraz doświadczenie monterów. Gniazda są duże i ciężkie, gdyż bociany  do ich budowy wykorzystują wszelkie materiały: gałęzie, słomę, torf, worki foliowe, szmaty. Gniazda trzeba delikatnie kruszyć na kawałki, aby ponownie złożyć jak klocki lego, żeby bociany znowu zasiedliły te same miejsca. Jak do tej pory to się udawało – opowiada Janusz Murawiejko, inżynier ds. zarządzania usługami sieciowymi w Rejonie Dystrybucji Energa Operator w Słupsku.

Platformy można montować od października do marca, gdy ptaków nie ma w Polsce. Kiedy wracają do kraju wszelkie prace w okolicy ich siedzib są zabronione. W tym roku najwięcej, bo prawie 150, nowych platform pojawiło się w regionie płockim oraz na Warmii i Mazurach – ok. 100. Energetycy wyremontowali także 80 konstrukcji już istniejących. Na obszarze funkcjonowania Grupy Energa znajduje się na słupach energetycznych 10 344 konstrukcji  utrzymujących bocianie gniazda. Przeprowadzka ptasiej budowli to skomplikowana operacja wymagająca sporych sił. Najczęściej platformy montowane są w sąsiedztwie zamieszkałych już słupów a pracownicy Energi starają się  zdjąć gniazdo w całości, jednak nie zawsze udaje się to bez zniszczeń. Wykorzystywane często przez bociana materiały budowlane przymarzają zimą do słupa i energetycy muszą radzić sobie z pomocą siekiery i przecinaka. Obok gałęzi i ziemi, w gnieździe znaleźć można również kawałki kartonów, szyszki i folię. Szczególnie niebezpiecznym budulcem jest sznurek, w który ptaki mogą się zaplątać. Dlatego energetycy tną go na krótsze, bezpieczne kawałki.

AW, zdjęcia za www.bociany.ec.pl, Energa Operator

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/