Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Czy UAM faworyzuje cudzoziemców? Młodzież Wszechpolska z akcją „UAM dla Polaków”

Gdy opublikowano pierwsze wyniki etapu rekrutacji na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, w Internecie zawrzało. Zaczęły się obraźliwe teksty i wpisy w mediach społecznościowych w stronę władz uczelni jak i obcokrajowców. Działacze Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowali nawet akcję pod hasłem ,,UAM DLA POLAKÓW’’. Banery z takim hasłem pojawiły się również w Kaliszu. Zdaniem Młodzieży Wszechpolskiej cudzoziemcy mają łatwiej dostać się na UAM i „zabierają” miejsca polskim kandydatom.

Baner z hasłem „UAM dla Polaków” pojawił się w minionym tygodniu w samym centrum Poznania, przy gmachu uczelni. Nalepki z tym samym hasłem widoczne były również w Kaliszu, przy wejściu na Wydział Pedagogiczno – Artystyczny. Umieścili je działacze kaliskiej Młodzieży Wszechpolskiej.

Z całej Polski dochodzą do nas informacje, że liczba przyjętych cudzoziemców w porównaniu do polskich studentów jest niezwykle duża, co ogranicza możliwości dostania się na studia naszych rodaków. Maturzyści, którzy często marzyli, by kształcić się na wymarzonych uniwersytetach, zostali pozbawieni miejsc poprzez cudzoziemców (głównie z Białorusi i Ukrainy), zdających testy maturalne na innym poziomie niż w Polsce. Publiczne uniwersytety brały pod uwagę wyniki matury zagranicznej na takim samym poziomie, jak wyniki matury polskiej. Z tego powodu m.in. na kierunku informatyka na Uniwersytecie Adama Mickiewicza próg przyjęcia na studia wzrósł z ok. 50 na 80 punktów!

 

Oprócz tego rząd PiS'u wprowadził przed kilkoma laty potrójnie większe dofinansowanie na jednego studenta w przypadku, gdy ten jest cudzoziemcem, co motywuje tylko uczelnie do przyjmowania coraz większej liczby obcych. Doprowadziło to do patologicznej sytuacji, gdzie na UAM w Poznaniu zatrważającą ilość przyjętych osób stanowią osoby innej narodowości niż polska. Nie ma i nie będzie na to naszej zgody  – czytamy na fanpage Młodzieży Wszechpolskiej Kalisz.

W sprawie głos zabrała Rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, która w oświadczeniu podkreśla, że „UAM jest i będzie uniwersytetem dla wszystkich”, a zasady rekrutacji są równe i uczciwe dla wszystkich kandydatów, bez względu na narodowość.

(…) proces rekrutacji na UAM przebiega zgodnie z prawem, a zasady przyjęć cudzoziemców są transparentne i zostały ogłoszone na stronach UAM przed rozpoczęciem rekrutacji. Nasza uczelnia nie przyjęła żadnych wyjątkowych procedur dla kandydatów pochodzących z zagranicy, wszystkich obejmują identyczne zasady przeliczania wyników matur, a także takie same warunki odpłatności w przypadku cudzoziemców, którzy podejmują studia płatne – czytamy w komunikacie Rektor.

Oburzenie Młodzieży Wszechpolskiej zostało wywołane na postawie list zakwalifikowanych do przyjęcia, a nie samych przyjętych. Jak podaje uczelnia, w tym roku o przyjęcie w I turze na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza starało się ponad 18 tysięcy osób, z czego 1 300 stanowili kandydaci z zagranicy. W wyniku I tury przyjęto 5 844 osoby, w tym 741 osób to cudzoziemcy. Stanowią oni 12,7% ogółu przyjętych na studia. Najwięcej, bo 449 osób pochodzi z Białorusi, w drugiej kolejności z Ukrainy – 141 osób.

Jeśli weźmie Pani pod uwagę takie akcje, jak „Solidarni z Białorusią” oraz liczbę osób z Ukrainy, które otrzymały w ostatnich latach pozwolenie na pobyt w Polsce, nie należy się dziwić, że młodzi ludzie stamtąd chcą studiować na trzecim najlepszym uniwersytecie w kraju – odpowiada w mailu do naszej redakcji Małgorzata Rybczyńska, rzecznik prasowy i Kierownik Sekcji Prasowej Centrum Marketingu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Choć w piątek, 23 lipca o północy minął termin składania dokumentów na I stopień studiów stacjonarnych i jednolite magisterskie, to dane nie są nadal ostateczne. W ciągu najbliższych dni wydziałowe komisje zajmują się weryfikacją złożonych dokumentów i uzupełnianiem list przyjętych. Wówczas dopiero zostanie w pełni zamknięta pierwsza tura rekrutacji.

Jeśli chodzi o kaliski UAM, czyli Wydział Pedagogiczno – Artystyczny, w tej chwili na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie przyjęto 180 osób. Wśród nich cudzoziemcy zajmują bardzo mały odsetek – 5%, czyli 9 osób. Warto również zaznaczyć, że na jeden kierunek – pedagogikę – rekrutacja potrwa do połowy września.

JF, AG  fb Młodzież Wszechpolska

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: media@fundacja-reakcja.pl. 

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/