Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Darmowe lekcje zdrowego gotowania dla kaliskich uczniów!

Są zajęcia dodatkowe z języków obcych, tańca czy tenisa. Dziś rodzice chcą, by ich dziecko rozwijało się wszechstronnie i znalazło swoją pasję. Nauka przedmiotów i sport są bardzo ważne, ale równie istotne jest odżywianie i umiejętność samodzielnego przygotowania posiłków. Tę kwestię kształcenia młodzieży trochę się zaniedbuje. Naprawić to chce Ewelina Brodnicka, miłośniczka „pichcenia”, doświadczona kucharka stale poszerzająca swoje kulinarne horyzonty, dziennikarka, prowadząca bloga Pichconko.pl.

Ewelinę w akcji kaliszanie mogli zobaczyć pod koniec maja na Głównym Rynku podczas Festiwalu Kuchni i Podróży. Przygotowała wówczas pokaz dotyczący kuchni fit. W wydarzeniu brał udział m.in. znany kucharz, Pascal Brodnicki. Choć Ewelinę za smakami nosi po świecie, to zawsze z chęcią wraca do rodzinnego miasta, a teraz chce dla niego, a konkretnie dla dzieci i młodzieży zrobić coś pożytecznego i ważnego. Kaliszanka postanowiła zrealizować projekt "Akademia świadomego odżywiania Pichconko.pl". W ramach Akademii młodzież za darmo nauczy się zdrowo gotować. Miejsc jest 140. Chętne szkoły muszą się tylko zgłosić.

Zdrowo, pysznie, szybko

„Akademia świadomego odżywiania Pichconko.pl" to zaznajomienie dzieci i młodzieży z podstawami zdrowego odżywiania, dzięki darmowym lekcjom przygotowywania samodzielnie posiłków wegetariańskich, wegańskich, witariańskich, dań dla alergików, osób nietolerujących laktozy czy glutenu. Warsztaty będą odbywać się w grupach.

Kaliszanka chciałaby, by uczestnikami zajęć "Akademii" zostały dzieci i młodzież z terenu miasta z lokalnych szkół oraz z rodzin uboższych, wymagających szczególnej pomocy.  - W Kaliszu nikt nie przeprowadzał jeszcze takiego przedsięwzięcia, a ja osobiście mam nadzieję, że samo zorganizowanie cyklu spotkań tematycznych wraz z lekcjami gotowania da mi możliwość przekazania pożytecznej wiedzy młodym odbiorcom i nauczenia tych dzieciaków, jak powinni dbać o siebie na co dzień – mówi Ewelina.

Scenariusz kulinarnych lekcji obejmuje spotkanie się z młodzieżą w placówce, do której uczęszczają (bądź przebywają), przeprowadzenie wykładu na temat kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, a następnie wspólne gotowanie, podczas których zaplanowano wiele atrakcji. - Dzieciaki same będą operowały przyrządami kuchennymi wedle instrukcji, które będę im na bieżąco dawać, gotując wraz z nimi. Po wszystkim zjemy wspólny posiłek. Dla najlepszych kucharzy przewidziane są niespodzianki – zdradza Ewelina.

Pomysł został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach Konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2017. Działania koordynuje Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „PISOP”. Unijna dotacja umożliwia Ewelinie m.in. zakupienie niezbędnego do gotowania sprzętu oraz produktów spożywczych. To oznacza, że każde z siedmiu zajęć będzie dla wybranej placówki całkowicie bezpłatne. - Obecnie jestem na etapie ich wyboru, dlatego wszyscy nauczyciele, opiekunowie, dyrektorzy czy po prostu osoby, które chciałyby podjąć ze mną współpracę i mają na oku ośrodek, placówkę czy szkołę nadającą się do zrealizowania projektu,  proszeni są o kontakt – przekazuje Ewelina.

Wystarczy wysłać e-mail w postaci zgłoszenia na adres kontakt@pichconko.pl by uzyskać więcej informacji na ten temat. Na zgłoszenia Ewelina czeka do 7 sierpnia. Zajęcia zaplanowane są na  wrzesień i październik.

Ewelina będzie odpowiedzialna za profesjonalne prowadzenie zajęć kulinarnych, naukę młodych słuchaczy i dawanie im porad, jak przyrządzić konkretne danie. Kaliszanka przewiduje siedem spotkań w różnych szkołach czy ośrodkach, a w każdym z nich udział będzie mogło wziąć udział około 20 dzieci, czyli w sumie 140 osób. - Chcę uczyć jak gotować wegetariańsko, wegańsko, pysznie, szybko, tanio i zdrowo - bez użycia niezdrowych półproduktów. Tego typu warsztaty kulinarne przeprowadzałam już m.in. dla podopiecznych kaliskiego Domu Dziecka czy IV LO w Kaliszu – dodaje Ewelina.

Podąża za pasją

Ewelina Brodnicka  zawodowo zajmuje się prowadzeniem zajęć w szkole "Polish Your Cooking" w Warszawie, a obecnie swoich wegetariańskich i wegańskich dań oraz deserów można spróbować w restauracji "Kapitalna" w Jastarni na Półwyspie Helskim, gdzie od czerwca kaliszanka mieszka.

Jest dziennikarzem i założycielką bloga kulinarnego Pichconko.pl. Prowadzi go już od kilku lat, a gotowanie traktuje jako sztukę, promując jednocześnie kuchnię ekologiczną, wegetariańską i wegańską. - Już rok temu prowadziłam sekcje restauracji na Malcie i Półwyspie Helskim. Jestem też pomysłodawczynią konceptów gastronomicznych i współorganizatorką Kaliskiej Kuchni Społecznej. Na co dzień realizuję się, tworząc teksty, które tematycznie dotyczą gastronomii oraz gotując dla gości m.in. restauracji na terenie Warszawy – opowiada Ewelina.

Ostatnio w Gdańsku wraz z "Polish Your Cooking" Ewelina przeszkoliła ponad setkę osób podczas eventu "LG Fit meeting". Kaliszanka prowadzi otwarte warsztaty także przed szerszą publicznością. Miała okazję gotować w trakcie eventów kulinarnych wraz z Zosią Ślotałą, Anną Starmach, Pascalem Brodnickiem, Ewą Wachowicz czy Dorotą Gardias. To właśnie z Pascalem w maju tego roku w Kaliszu pichciła na scenie dla mieszkańców podczas Festiwalu Kuchni i Podróży. Anna Starmach natomiast była szefową jury konkursu kulinarnego, który dwa lata temu Ewelina wygrała.

Autorka bloga Pichconko.pl” współpracuje też z placówkami edukacyjnymi, w których kształci młodzież z zakresu zdrowego odżywiania. Ma doświadczenie w cateringu, a ostatnio dokształca się w przepisach raw.  Jej strona internetowa Pichconko.pl posiada fanpage, gdzie można znaleźć m.in. relacje z kulinarnych podróży po kraju i świecie oraz zdjęcia i opisy zarówno polecanych potraw jak i miejsc, gdzie można je zjeść. - Uaktualniam te wiadomości także podczas zagranicznych wyjazdów, które za każdym razem są dla mnie okazją do poszukiwania nowych smaków i doskonalenia gastronomicznych umiejętności – dodaje Ewelina. W tym roku padło na Tajlandię, gdzie pod okiem tamtejszych Chefów pracowała nad pogłębieniem swojej wiedzy z zakresu kuchni tajskiej.

AG, Ewelina Brodnicka, fot. archiwum prywatne Eweliny Brodnickiej (autorzy zdjęć: Aleksandra Gimla, BR Photography Taksidi, Foto Wers74 Marzena Grygielska, Good News Company, Pichconko.pl)

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/