Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 maj 2021 Godzina:
imieniny: Karena, Beatus

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Dla autobusów, osobówek i rowerów - centrum przesiadkowe w listopadzie ZDJĘCIA

Przy ul. Majkowskiej, na terenie dawnej bazy KLA, dobiegają końca prace przy budowie centrum przesiadkowego. Powstanie tam pętla, do której mieszkańcy będą mogli dojechać m.in. rowerami, tak by wsiąść w autobus i po mieście poruszać się komunikacją miejską. Budowa centrum to część dużego projektu, którego realizacja będzie kosztować 20 milionów złotych.

Prace trwają. W sierpniu wyburzono część zabudowań po starej bazie KLA i wyrównano teren. Powstaną tam miejsca dla autobusów miejskiego przewoźnika, parking dla 50 samochodów osobowych oraz wiata dla jednośladów, mówi Krzysztof Gałka z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu. - I za chwilę rozpoczną się prace związane z budową tego parkingu i wyposażenia technicznego tego węzła. Trwają natomiast prace związane z montażem wiaty przystankowej. W ramach zadania pojawią się w 3 miejscach biletomaty i tablice z dynamiczną informacją pasażerską. 

W ramach inwestycji powstanie też ścieżka rowerowa wzdłuż  ulicy Majkowskiej na odcinku od Piłsudskiego do węzła. Tak, by kaliszanie jednośladami mogli dojechać do centrum przesiadkowego, tam zostawić swój pojazd i przesiąść się na autobus. Parking na 50 miejsc do tego samego ma zachęcić kierowców aut osobowych. Z przystanku będą korzystali także przewoźnicy zewnętrzni; sprawę tę uregulowano na ostatniej sesji. - Nie wprowadzamy zmian jeśli chodzi o dostępność przystanków dla przewoźników prywatnych. Rozszerzamy wręcz tę dostępność – wyjaśna Marcin Fingas z MZDiK. -  Mamy dla nich dostępność przystanków na ulicy 3- go Maja, przy Nowym Rynku, na Harcerskiej i Nowym Świecie – Rogatce. Tak więc każdy przewoźnik prywatny tak może sobie dostosować kursy, żeby jego linia przebiegała przez centrum miasta.

W ramach projektu miasto zakupi też 9 nowych autobusów. Część z nich już w tym miesiącu przyjedzie do Kalisza. - 5 będzie o napędzie hybrydowym. Zostaną przekazane w użytkowanie KLA  - wyjaśnia prezes spółki, Piotr Bewziuk.

Inwestycja będzie kosztować 20 milionów złotych. 14 milionów stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Obok zadań związanych typowo z komunikacją miasto część kwoty przeznaczyło także na wymianę oświetlenia na osiedlach Majków i Tyniec.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/