Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Drogówka – bez niej żadna pielgrzymka nie pójdzie

Kaliscy pielgrzymi cali i zdrowi od dwóch dni są już na Jasnej Górze. Bezpiecznie dotarli tam między innymi dzięki tzw. drogówce, czyli osobom, które na trasie zajmują się kierowaniem ruchem. Kaliską pielgrzymkę do celu prowadziło co najmniej kilkanaście osób z pielgrzymkowej służby drogowej.

Żadna z sześciu grup, które 9 sierpnia wyruszyły w drogę na Jasną Górę nie miała prawa wyjść bez osób, które będą kierować ruchem. Służba drogowa na liczącej 166 km w jedną stronę trasie, jest niezbędna. - Przy każdej z grup mamy minimum dwie osoby, które zajmują się regulacją ruchem. Jedną osobę oczywiście z przodu, druga z tyłu. To są dwie osoby plus..., z tego względu, że z reguły jest ich więcej, z uwagi na to, że trzeba również zabezpieczyć skrzyżowania. Do nich taka osoba musi wybiec, zanim dojdzie tam pielgrzymka – wyjaśnia Witold Woźniak, kierownik trasy. 

Służba drogowa i porządkowa dba o to, aby setki pielgrzymów mogły bezpiecznie dojść do Matki Boskiej i bezpiecznie wrócić do domu. A najważniejszym elementem ich wyposażenia w tej ochronie, oprócz kamizelki i lizaka, jest gwizdek. - Gwizdnięcia można liczyć w tysiącach gwizdków. A nieraz im szczególnie zmęczenie daje się we znaki, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z upałem czy deszczem – mówi Witold Woźniak. 

Dla „drogówki” najtrudniejszy odcinek zaczyna się w Wieluniu, kiedy schodzą z dróg bocznych i wchodzą na krajówki. Bardzo dużo pracy służba drogowa ma również na samej Jasnej Górze. Dlatego kierownik trasy w imieniu całej służby prosi kierowców o wyrozumiałość. Również kiedy kaliska pielgrzymka będzie wracać. A w drogę do domu pątnicy ruszają już jutro. Kaliszanie będą mogli ich powitać w piątek ok. godziny 17.30 przed Bazyliką św. Józefa.

ESA, fot. arch.

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/