Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Dziś możliwy grad, deszcz, burze i porywisty wiatr - do 100 km/h

Wczoraj nad Kaliszem przeszła wielka ulewa. W konsekwencji zalanych zostało wiele ulic i piwnic, połamane zostały drzewa. Według kaliskiego Łowcy Burz dzisiaj czekają nas nie tylko ulewy, ale również grad i duże wyładowania atmosferyczne. Przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi ostrzega także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pozalewane ulice, piwnice i połamane drzewa. W środę podczas wielkiej ulewy, która przeszła nad Kaliszem strażacy wyjeżdżali do 13 zdarzeń, w tym 10 w samym mieście. Takiej ulewy dawno nie było, a meteorolodzy zapowiadają, że dzisiaj będzie jeszcze gorzej. - Za sprawą dobrej kinematyki i chwiejności atmosfery utworzą się super komórki burzowe, które zbudują się nad południową Polską, utworzą klaster burzowy i będą szły w kierunku północy. Jeśli ten klaster burzowy przywędruje do nas, to spodziewajmy się silnych porywów wiatru do 90 km/h, opadów deszczu do 40 mm i opadów gradu do 3-4 cm średnicy – prognozuje Mateusz Pietrzak, kaliski Łowca Burz.  

Spodziewana jest również umiarkowana lub silna aktywność wyładowań atmosferycznych, która może potrwać do 1,5 godziny. Służby radzą, aby w czasie burzy - jeśli to tylko możliwe - pozostać w domach. – Wiadomo, to są zjawiska, które szybko nadchodzą i przechodzą  dalej, przeczekajmy to. A jeżeli nas zastanie podczas zakupów, podczas przejazdu, jeżeli jesteśmy w pojeździe - nie parkujmy tego pojazdu pod drzewami, pod liniami wysokiego napięcia – przypomina mł. kpt. Grzegorz Kuświk, rzecznik prasowy kaliskiej straży pożarnej.  

A piorun uderzyć może w każdej chwili i w każdym miejscu, zwłaszcza na otwartej przestrzeni. - Jak rdzeń opadowy znajduje się 2-3 km od nas, może nas porazić piorun. Jeśli kowadło burzowe chmury znajduje się nad nami - w każdej chwili, w każdym momencie może gdzieś piorun w nas uderzyć. Mówi się, że jak dojdzie do nas główny rdzeń piorunowy to wtedy strzela piorunami, ale przed głównym rdzeniem opadowym też może w nas trafić – ostrzega Mateusz Pietrzak.

Tak wyglądała wczoraj ul. Polna. Film nadesłała nam czytelniczka portalu Malwina

Najbezpieczniej jest w domu, ale należy pamiętać o zamknięciu okien i odłączeniu wszystkich urządzeń elektrycznych z prądu.

Ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami wydał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według Biura Prognoz Meteorologicznych Zespół w Poznaniu, od godz. 21:00 w czwartek do godz. 12:00 w piątek nad Wielkopolską przejdą burze z gradem i opadami deszczu do 30 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie wiatr może wiać z prędkością nawet 100 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90%.

ESA, fot. autor, wideo: czytelniczka portalu Malwina

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/