Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

E-papieros, iqos - czy nowoczesne papierosy są zdrowe?

Moda na palenie nie mija, ale zmienia swoje oblicze. Coraz częściej tradycyjnego papierosa zastępuje elektroniczny. Wieloletni palacze sięgają po nie z rozsądku, wierząc, że tzw. icosy są zdrowszą alternatywą dla papierka napełnionego tytoniem. Młodsi wolą e-papierosy, które są tańsze, a przy okazji nie wydzielają intensywnych zapachów, a dzięki temu nałóg można ukryć przed rodzicami, bo przed rówieśnikami, wśród których trend ma się dobrze, raczej nie trzeba. Jednak dla lekarzy nowoczesne papierosy są tak samo niebezpieczne, jak te tradycyjne, a nawet bardziej, bo zdarzają się przypadki poważnych komplikacji zdrowotnych porównywalnych z tymi po dopalaczach.

Taka moda

Tradycyjnego papierosa znają wszyscy. Jego współczesne odpowiedniki to e-papieros i iqos. Ten pierwszy działa jak inhalator: palacz wciska guzik, zapala się dioda imitująca żarzący się papieros, a płyn z nikotyną podgrzany przez małą baterię i zamieniony w parę wodną trafia do płuc. Drugi to bezdymne urządzenie elektroniczne, w którym - w przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów - tytoń nie jest spalany, a podgrzewany.

Powstały jako rzekomo zdrowsze zamienniki tytoniu. Taki był zamysł. - Wszyscy wierzymy w to, co było mówione na początku, że jest w nich mniej substancji smolistych, a co się dzieje dalej z tymi grzałkami to do nikogo nie dociera, nikogo nie interesuje - mówi maturzysta Emil Antczak, który pali e-papierosy. - Wielu moich rówieśników zabiera się za e-papierosy. Powodów jest kilka. Przede wszystkim one nie śmierdzą i można się z paleniem łatwiej ukrywać. Kosztują mniej niż tradycyjne papierosy. I żyjemy w elektronicznych czasach, więc sięgamy po współczesne papierosy. 

I być może to sprawiło, że moda na e-papierosy wśród młodych ludzi ma się bardzo dobrze. Widok nastolatków - a nawet dzieci - z urządzeniem, które pozwala na wypuszczenie e-dymka jest czymś normalnym. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w ciągu ostatniej dekady uzależnienie od e-papierosów w tej grupie wiekowej wzrosło sześciokrotnie. - Szacuje się, że w Polsce około 1,7 mln osób używa  e-papierosów, z czego około 500 tysięcy to ludzie bardzo młodzi - przytacza statystyki  Sławomir Wysocki, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza.

Warto mieć świadomość

Trochę inaczej na sprawę spoglądają osoby, które paliły latami i szukały wyjścia z nałogu papierosowego. Nie łudzą się, że np. iqosy, po które chociażby ze względu na różnicę w cenie z e-papierosami sięgają raczej dojrzali palacze, są zupełnie zdrowe. Jednak mają zalety, których brakuje papierosom tradycyjnym, co przy walce z uzależnieniem było zachętą, by kupić niewielki sprzęt z wymiennymi filtrami. - Paliłam 30 lat i szukałam jakiejś alternatywy. Z wiekiem człowiek robi się dojrzalszy i rozsądny, ale z nałogiem trudno zerwać, więc postawiłam na inną formę palenia - wyjaśnia przejście z papierosów na iqosy kaliszanka Agata Truszkowska. - Ja mam świadomość, że na pewno nie są zdrowe i nie ma się co oszukiwać. Natomiast jest w nich znacznie mniej substancji smolistych. Nawet o 90%. Natomiast nikotyna jest, bo wiadomo musi być, żeby to smakowało. Powiedzmy, że jest troszkę zdrowszy.

Jednak naukowcy żyją w świecie faktów. Dlatego dla specjalistów nawet modyfikacje i nowoczesna forma papierosów elektronicznych nie zakryje ich zawartości, czyli m.in. nikotyny. - Jedne i drugie zawierają nikotynę, a nikotyna jest substancją psychoaktywną i wysoce uzależniającą. Tak że tutaj nawet nie możemy dyskutować, czy są szkodliwe - stwierdza Anna Napierała z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu. - Sama nikotyna nie jest substancją rakotwórczą, ale jest aktywatorem substancji rakotwórczych i zwiększa też pojawienie się innych chorób. A wszystkie e-papierosy emitują benzen, a to silnie trująca substancja narkotyczna, która może powodować białaczkę lub choroby szpiku kostnego. 

Rośnie liczba zachorowań

Zachętą, by sięgnąć po nowoczesne papierosy – obok ceny i braku charakterystycznego zapachu, który wsiąka we wszystko - jest też ich różnorodność. Wystarczy jedno urządzenie, a reszta to już kwestia wyboru olejków. - Jak się kupuje zwykłe papierosy to jest albo mięta albo zwykły tytoń, a w e-papierosach mamy większy wachlarz możliwości. W sklepach jest mnóstwo olejków i można za każdym razem palić coś innego – mówi Emil Antczak.

I tu znowu pojawia się „ale”. Smaki może ciekawe, ale ich skład już nie. Najprawdopodobniej e-papierosy były przyczyną kilku pierwszych przypadków zatruć wśród nastolatków w Polsce. Wszystkie te osoby trafiły do szpitali z problemami oddechowymi. - Samych tych substancji jest około 7 tysięcy i one również nie pozostają bez wpływu na organizm - wyjaśnia Sławomir Wysocki.  - Najbardziej jak się okazało toksyczny jest aldehyd cynamonowy oraz wanilia. Ich działanie polega również na tym, że powodują zaburzenia układu oddechowego, powodują stany zapalne.

I już jest zauważalny wzrost chorób takich samych, jakie wywołują papierosy tradycyjne. Jednak tutaj o efektach szkodliwości tych urządzeń będzie można mówić dopiero za kilka lat. Naukowcy dopiero zaczynają prowadzić badania tego typu papierosów i osób, które po nie sięgnęły.

AW, zdjęcia autor, pixabay.com , blog  https://ecigarettereviewed.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/