Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

E- zwolnienia mało popularne. Dlaczego lekarze nie korzystają nowoczesnych rozwiązań?

Miały być od lipca, ale będą dopiero w grudniu. Wszystko dlatego, że e-zwolnienia nadal są rzadko wystawiane. W naszym regionie stanowią zaledwie 2,5 procenta wszystkich L4, ale pod tym względem nie jesteśmy wyjątkowi. Podobnie sytuacja wygląda w całym kraju.

Dlatego termin obowiązkowego wystawiania elektronicznych zwolnień został przesunięty. Zamiast 1 lipca wejdzie w życie 1 grudnia – taki jest plan. Na razie statystyki pokazują, że wprowadzanie novum do lekarskich gabinetów idzie opornie. W naszym regionie uprawnionych do wystawiania zwolnień jest 2 344 medyków, ale już profil na PUE ZUS ma tylko 1 106 osób. – Od stycznia 2016 roku, kiedy system wszedł, do końca kwietnia tego roku wystawili oni 43 196 elektronicznych zwolnień lekarskich – wyjaśnia Donata Szopińska-Frąszczak, dyrektor oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim. – Dla porównania: w tym samym czasie lekarze wystawili 1 622 493 zwolnienia tradycyjne.

Pod względem liczby wystawionych zwolnień lekarskich jesteśmy na 10. miejscu w kraju. Lekarze swoją niechęć do korzystania z elektronicznych rozwiązań tłumaczą kosztami; szczególnie jednoosobowe gabinety lub małe przychodnie argumentują, że oprogramowanie umożliwiające korzystanie z nowinek technicznych jest zbyt drogie, a oni sami często nie mają nawet komputerów. Lepiej wygląda to w dużych placówkach.

E- zwolnienie ma ułatwić m.in. funkcjonowanie na linii pracodawca – pracownik. Ten pierwszy, najpóźniej kolejnego dnia po wystawieniu takiego L4, będzie je widzieć u siebie. Jeśli w firmie zatrudnionych jest więcej niż 5 osób, pracodawca musi mieć konto na platformie elektronicznej ZUS. Dodatkowo, zgodnie z pomysłem rządu, lekarze mieliby zatrudniać asystentów, którzy zajmowaliby się uzupełnianiem dokumentacji. 

Być może wprowadzenie e-zwolnień ułatwi wycofanie papierowych blankietów. ZUS zapowiada, że będzie je drukować tylko do końca tego miesiąca. Kiedy wyczerpią się zapasy nie będzie odwrotu od nowoczesnych rozwiązań.

AW, zdjęcie ZUS, arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/