Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Na zwolnieniu lekarskim brał udział w zawodach sportowych

Najczęściej w czasie zwolnienia lekarskiego u jednego pracodawcy, „chory” pracuje u innego. Kolejna grupa wykorzystuje zwolnienie na egzotyczne wakacje. Nie brakuje również kompletnych absurdów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Wielkopolsce podsumował kontrolę zasadności wydawania zwolnień lekarskich w pierwszym półroczu 2016 roku. W jej wyniku ujawniono 335 nieprawidłowości.

W I połowie 2016 r. do Oddziałów ZUS w Wielkopolsce wpłynęło 312 530 zwolnień lekarskich. Lekarze orzecznicy przeprowadzili 22 329 kontroli zasadności zwolnień lekarskich, tzn. prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. W wyniku tej kontroli wydali 614 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku, na kwotę 240 729,36 zł.

W przypadku kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich zostało przeprowadzonych 11 405 kontroli. W wyniku tych kontroli wydano 335 decyzji odmawiających prawa do zasiłku na kwotę 268 154 zł. - Najczęstsze nieprawidłowości zaobserwowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wyniku prowadzonej kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich to stwierdzenie, iż osoba w czasie zwolnienia lekarskiego u jednego pracodawcy świadczy pracę na rzecz drugiego pracodawcy lub w ramach własnej działalności gospodarczej, bądź też przedsiębiorca w trakcie zwolnienia wykonuje różne czynności związane z własną firmą – przekazuje Marlena Nowicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie wielkopolskim.

Zdarzyło się jednak, że pracownik w czasie zwolnienia pojechał na egzotyczne wakacje, a ze swojego pobytu zamieszczał regularne relacje na portalu społecznościowym. Nie uszło to jednak uwadze pracodawcy, który poprosił ZUS o przeprowadzenie kontroli. - Był też przypadek, gdy w czasie zwolnienia lekarskiego chory brał udział w zawodach sportowych i dzięki bardzo dobremu rezultatowi nie udało mu się tego ukryć przed szefem firmy – dodaje Marlena Nowicka.

Poza Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, prawo do kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich, mają również pracodawcy zatrudniający ponad 20 pracowników.

AG, fot. pixabay

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/