Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Ilia, Gustaw

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Galeria w banku? ZDJĘCIA

Nowa dyrektor Galerii im. Jana Tarasina marzy o zmianie lokalizacji. I wcale nie myśli, jak jej poprzedniczka, o przeniesieniu placówki na dworzec PKP. Upatrzyła sobie inne miejsce, ale jak mówi bój o realizację pomysłu będzie wymagać wsparcia. Dlatego chce powołać fundację na rzecz rozwoju galerii.

Dawna galeria BWA kilka razy zmieniała lokalizację. Przez długie lata funkcjonowała w budynku przy Nowym Świecie. Później została przeniesiona do wybudowanego pod koniec XVIII wieku przez Antoniego Bajera, domu z kolumnami przy pl. Św. Józefa. Ciekawostką jest, że okazała kamienica była siedzibą loży masońskiej. Już w XXI wieku przeniosła się na druga stronę ulicy do budynku, w którym mieści się Starostwo Powiatowe. 

Kilka lat temu pojawił się pomysł, by galerię ponownie przenieść. Na remontowany dworzec PKP. Idea tej lokalizacji umarła kilka miesięcy temu, ale nowa dyrektor nadal chce, by instytucja, której od 2010 roku patronem jest Jana Tarasin, znalazła nowe miejsce. Jedno ma nawet upatrzone. - Jest to budynek banku narodowego znajdujący się przy teatrze – zdradziła Joanna Dudek, dyrektor Galerii im. Jana Tarasina. - Jest to doskonała lokalizacja na trakcie, po którym kaliszanie często spacerują. Jest to przestrzeń zamknięta, więc idealna do wszystkich warsztatów z dziećmi i innych działań wymagających zabezpieczenia. Do tego mamy ogromne płoty do promocji i reklamy. Wiemy, że na ten moment o budynek stara się też inny ważny podmiot w naszym mieście.

Joanna Dudek, dyrektor Galerii im. Jana Tarasina

Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego od dawna chce kupić Miasto. I przenieść tam Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka. Dlatego Joanna Dudek wie, że przekonanie do swojego pomysłu władz miasta może być niełatwym wyzwaniem. – Chcemy uświadomić potrzebę rozwoju naszej galerii – mówi Joanna Dudek. - Mam wrażenie, że w naszym mieście zadbano o świat muzyki, budując salę koncertową  dla filharmonii. Teraz idzie duży grant na rozbudowę stadionu. W przyszłości warto byłoby zadbać o środowisko kaliskich artystów.

Które, jak dodaje,  jest całkiem spore i w najbliższych miesiącach będzie można się o tym przekonać. A ze względu na warunki, jakie ma galeria najczęściej przestrzeni dla swojej twórczości szukają poza rodzinnym miastem. Dyrektor „Tarasina” chce powołać fundację, która pomoże jej m.in. w forsowaniu pomysłu przeniesienia placówki do dawnej siedziby Banku Gospodarstwa Krajowego.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/