Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

GIS wyjaśnia, skąd rozbieżności w danych dotyczących zakażeń koronawirusem. Od jutra nowy system raportowania

Około 22 tys. przypadków w skali kraju wynoszą rozbieżności w raportach Sanepidu i Ministerstwa Zdrowia dotyczących zakażeń koronawirusem – podał Główny Inspektor Sanitarny. Na konferencji 23 listopada pełniący obowiązki szefa inspekcji Krzysztof Saczka wyjaśnił, że różnice wynikają z „pewnych opóźnień oraz z ręcznego przygotowywania raportów”. Od wtorku obowiązywać będzie nowy model raportowania.

O rozbieżnościach poinformował tydzień temu Michał Rogalski, który od początku pandemii, na podstawie danych z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, prowadzi statystyki związane z liczbą zakażeń koronawirusem.  „Różnica pomiędzy sumą potwierdzonych przypadków w woj. mazowieckim według danych MZ, a PSSE na dzień 15.11 wzrosła już do 14,2 tys." - napisał na Twitterze 16 listopada.

W poniedziałek na konferencji prasowej odniósł się do tego Krzysztof Saczka, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego. - W dniu dzisiejszym rozbieżności sięgają około 22 tysięcy w skali całego kraju, a na Mazowszu mamy poziom około 11 tysięcy – powiedział i wyjaśnił, że różnice wynikają „z pewnych opóźnień oraz sytuacji wynikającej z ręcznego przygotowania raportów”.  Jednocześnie podkreślił, że te dane nie przekładają się na sytuację epidemiologiczną, bo dotyczą długiego okresu i ich znaczenie w skali całego wyniku jest znikome, jednak pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej zostali zobligowani do ich szybkiego uzupełnienia.

Szef GIS zapowiedział, że aby uniknąć dalszych błędów, od wtorku wprowadzony zostanie nowy model raportowania, oparty na systemie informatycznym. Będzie polegał na tym, że laboratoria najpóźniej w ciągu 48 godzin będą musiały wprowadzić do systemu wyniki przeprowadzonych testów. – Aby uniknąć na przyszłość takich informacji, jutro lub pojutrze wprowadzamy specjalną witrynę, na której będziemy publikowali wszystkie wyniki, które się pojawiają w powiatach i województwach –dodał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. – Będziecie państwo mieli do nich dostęp nieograniczony. Myślę, że zdecydowanie to usprawni i przybliży nam wszystkim, aby dane były wiarygodne, aby nie było żadnych wątpliwości, że któreś dane przychodzą wcześniej lub później – dodał w rozmowie z dziennikarzami.

MIK, fot. Twitter/GIS

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/