Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Grosz do grosza i Warsztaty Terapii Zajęciowej mają nowy samochód ZDJĘCIA

Każdego dnia pokonuje ponad 150 kilometrów. Dociera do najodleglejszych zakątków naszego miasta, w wyjątkowych sytuacjach także daleko poza granice kraju. Wszystko po to, by osobom niepełnosprawnym umożliwić aktywne życie zawodowe, ale też towarzyskie, czy kulturalne. Dlatego dla Warsztatów Terapii Zajęciowej samochód to podstawa funkcjonowania, więc przekazanie placówce nowego pojazdu miało uroczystą oprawę.

Warsztaty Terapii Zajęciowej to dla podopiecznych placówki często okno na świat, jedyna możliwość wyjścia z domu, pracy nad poprawieniem własnej sprawności, a przede wszystkim możliwość spotkania z innymi osobami. Jednak żeby brać udział w zajęciach muszą dostać się do siedziby WTZ. - Część osób jest na wózkach, nie są w pełni mobilne. W innych sytuacjach mieszkają gdzieś daleko, bo np. w Sulisławicach czy na granicznych terenach miasta Kalisza i mają problemy z dojazdem - wyjaśnia sytuację uczestników zajęć Marek Konwiński, dyrektor WTZ w Kaliszu. - A trzeba też wziąć pod uwagę, że nie wszyscy z moich podopiecznych są w stanie samodzielnie dojechać ze względu na ich stan psychiczny, nie tylko fizyczny. Nie rozpoznają np. ulic czy nie wiedzą, do jakiego autobusu wsiąść i trzeba im pomóc. 

Bez samochodu WTZ-y nie funkcjonują. Jeszcze do niedawna na wyposażeniu placówki były dwa pojazdy. I każdego dnia pokonywały około 150 kilometrów w obrębie miasta. - Rano w tych godzinach jak ich przywozimy, czy w tych godzinach ok 14.00-15.00  ruch jest bardzo skumulowany, to rozwożenie jest utrudnione, dlatego te dwa samochody są niezbędne - dodaje Marek Konwiński. 

Jednemu jednak stuknęła trzydziestka i setki tysięcy przejechanych kilometrów. Wiek pojazdu sprawiał, że ten wymagał częstych i nieopłacalnych napraw, ale też wpływał na bezpieczeństwo podróżujących. Dlatego zapadła decyzja, by kupić nowy samochód. - Zakup tego samochodu to inwestycja w bezpieczeństwo i w możliwość prawidłowego poruszania się osób niepełnosprawnych, tak żeby mogły dojechać na zajęcia i zostały odwiezione do domu - mówi Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza. - To jest całkowicie nowy pojazd, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych: ośmiu osób, w tym dwóch na wózkach inwalidzkich. 

Zakup samochodu był możliwy dzięki trzem źródłom finansowania. 13 tysięcy złotych to środki Fundacji Miłosierdzie prowadzącej Warsztaty Terapii Zajęciowej. Miasto dało 25 tysięcy złotych. Najwięcej dołożył Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych, który przekazał 80 tysięcy złotych, czyli 70% całej kwoty. - To jest założeniem jednego z programów, który ma niwelować różnego rodzaju bariery, czy to bariery architektoniczne czy to transportowe. To są te drobne sprawy, które urastają – kiedy nie ma środków - do spraw ważnych i poważnych - wyjaśnia decyzję o dołożeniu do zakupu auta  Anna Skupień, dyrektor PFRON w Poznaniu. - Tutaj brak samochodu powoduje, że uczestnicy warsztatu nie mogą się przemieszczać, nie mogą korzystać z dowozu do rehabilitacji i różnego rodzaju zajęć.

Oprócz tych codziennych to także zajęcia poza Kaliszem. Uczestnicy WTZ często biorą udział w konkursach i zawodach organizowanych przez podobne organizacje w kraju i Europie. Niebawem nie tylko pojadą, ale też polecą na Islandię, by tam wziąć udział w biegach organizowanych dla osób niepełnosprawnych.

AW, zdjęcia autor 

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/