Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Saturnina, Przemysł

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Hotele w Polsce zamknięte? Kaliszanie spędzą majówkę za granicą

Majówka w Polsce odwołana, ale bynajmniej nie zamierzamy pozostać w domach. Po decyzji rządu o przedłużeniu restrykcji kaliszanie rozpoczęli gorączkowe poszukiwania ofert. Oczywiście za granicą, gdzie pomimo obostrzeń są działające hotele i restauracje, a ponadto piękna pogoda. Sprawdziliśmy, które kierunki cieszą się największym zainteresowaniem.

Środowa decyzja rządu rozczarowała wielu Polaków – hotele i restauracje pozostaną zamknięte do 3 maja włącznie. Cieszą się tylko biura podróży.

Rząd sprawił nam w sumie wielką niespodziankę. Mamy zdecydowanie większy ruch. Wszyscy, którzy są zaszczepieni, są ozdrowieńcami, albo po prostu czują się zdrowi wsiadają w samoloty i lecą – mówi Eliza Smolińska, właścicielka Biura Podróży Aleksander.

Zagraniczne wakacje:  z testem, czy bez?

Cała Europa, poza Albanią, wymaga negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego - w zależności od kraju – najpóźniej 48 do 72 godzin przed wylotem. Obecnie Polska jest dla nich krajem wysokiego ryzyka.

Są to testy PCR lub antygenowe. Np. Hiszpania wymaga tylko testów antygenowych – mówi Eliza Smolińska. – Można wykonać je m.in. na wielu polskich lotniskach. Niektóre biura podróży sponsorują je swoim klientom.

Testów nie wymagają m.in. Zanzibar, Dominikana i wspomniana już Albania.

Sytuacja zmienia się jednak dosłownie z dnia na dzień, co chwilę są nowe przepisy, zwłaszcza te dotyczące testów. Dlatego zauważamy, że klienci, którzy kiedyś podróżowali na własną rękę teraz coraz chętniej korzystają z oferty biur podróży. Wówczas nie są niczym zaskakiwani, nie muszą się o nic martwić. Wszystkimi formalnościami zajmujemy się my, klient jest dobrze zaopiekowany – dodaje Eliza Smolińska.

Które kierunki najpopularniejsze?

Wśród kaliszan rekordy popularności bije Egipt: Hurghada, Szarm el-Szejk i Marsa Alam. Tydzień all inclusive to już niespełna 1700 zł.

Tam życie nie zamarło. Cały czas słońce (aktualnie jest tam 30 °C), otwarte hotele, nurkowanie, infrastruktura hotelowa i swoboda, która tam panuje – mówi Eliza Smolińska.

Podobnie jest z Turcją, która święci triumfy.

To przede wszystkim bardzo dobra pogoda, a do tego jakość hoteli tureckich przebija wszystkie hotele w basenie Morza Śródziemnego. Do tego reżim sanitarny na bardzo wysokim poziomie – np. ozonowanie bagaży czy mierzenie temperatury, ale na terenie hotelu już bez maseczek – mówi Eliza Smolińska. - Tygodniowy pobyt all inclusive można wykupić już za 1000 zł. Touroperatorzy przewidują, że gdy 31 maja zniesione zostaną obostrzenia – a taki Turcja ma plan – będzie ona absolutnym hitem tegorocznego sezonu.

W Europie popularnością cieszą się także: Hiszpania, głównie Majorka i Costa del Sol. Portugalia (Madera) i Grecja – wyspy Kreta i Rodos.

Tam pogoda nie jest co prawda upalna, ale idealna na zwiedzanie, wędrówki czy hotelowe atrakcje – dodaje właścicielka biura podróży.

Co po powrocie z wakacji?

Bez względu na to, na jakich zasadach lecimy – po powrocie większość z nas czeka 10-dniowa kwarantanna. Zwolnione z niej są osoby po dwukrotnym szczepieniu, udokumentowani ozdrowieńcy, którzy w ciągu 6 miesięcy przeszli covid oraz osoby, które przeszły test po przylocie z zagranicy. Można go wykonać na większości lotnisk (np. w Warszawie w czterech punktach.)

Oczekiwanie na wynik trwa 15-20 minut. Ja robiłam go ostatnio w Warszawie. Nie jest tani – kosztuje 200 zł, podczas gdy w Kaliszu mogłam zrobić go za 135 zł, ale od razu zdjęta została ze mnie kwarantanna, nie musiałam nigdzie jeździć dodatkowo, a więc jest to wygoda – mówi Eliza Smolińska.

Czy jest bezpiecznie?

Część osób obawia się podróżować ze względu na pandemię. Właścicielka biura podróży przekonuje jednak, że podjęte w turystyce środki bezpieczeństwa są aktualnie na najwyższym poziomie.

Samoloty są gruntowanie przeczyszczone, co 3 minuty następuje wymiana powietrza, wszystko jest ozonowane, lot odbywa w maseczkach. W hotelach z reguły maseczki nie są wymagane, ale ozonowane są bagaże, mierzona temperatura, ciągła dezynfekcja. Myślę, że te szczególne zasady bezpieczeństwa zostaną z nami na dłużej – mówi Eliza Smolińska.

Radzi jednak, aby przed zagranicznym wyjazdem wykupić ubezpieczenie rozszerzone o covid.

Nie wszyscy ubezpieczyciele mają taką opcję, ale trzeba o to pytać – zachęca.  

MIK, fot. pixabay

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/