Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

I znowu susza. Mniej plonów i zdecydowanie droższe

Mniej warzyw i owoców, kiepskie zboża – słowo susza od lat odmieniane jest przez wszystkie przypadki. I od lat w aspekcie zmian klimatycznych, ale też zbiorów i cen plonów. A wszystko dlatego, że z roku na rok jest coraz gorzej. I chociaż na co dzień może nie zauważamy, że brak opadów staje się coraz większym problemem, to już idąc na zakupy, ceny na ryneczkach mogą nas zszokować. A to właśnie jedna z konsekwencji suszy. Liczenie strat u wytwórców, ale też w portfelach konsumentów, właśnie się zaczęło.

Sezon w pełni. Targowiska zalewają warzywa i owoce od rolników z południowej Wielkopolski. A konsumentów zalewa zdziwienie.

Mniejsze plony i wyższe cen były zapowiadane od dawna. W sumie można odnieść wrażenie, że z roku na rok słyszymy te same slogany – suche zimy, mało deszczu, upały i wiatry, a to musi mieć wpływ na jakość i ilość plonów. I często stwierdzamy, że to tylko hasła tłumaczące rosnące ceny.

  poprzednie lata  lipiec 2019 
BÓB  12 14
ŚLIWKI  4 12
WIŚNIE 4 5
CZERWONA PORZECZKA  5 4,5
PIETRUSZKA 12 17
POMIDORY 4 5
ZIEMNIAKI 3,5 2,5
KAPUSTA cena za sztukę 3,5 6
KALAFIOR cena za sztukę 2,5 7

Jednak kiedy bliżej przyjrzymy się badaniom,  stwierdzenie, że zrzucanie cen na pogodę nie jest wymysłem. Naukowcy od lat biją na alarm. - To, że jest susza, że cała Europa stepowieje, Wielkopolska, a zwłaszcza południowa Wielkopolska to myślę, że dziś już nikogo nie trzeba przekonywać - mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski. - Wystarczy pojechać kawałek za miasto, nie ważne w którym kierunku i tę suszę widać. I tak naprawdę nie widać światełka w tunelu,  bo tym światełkiem nie są prognozy na najbliższe tygodnie, miesiące, ale i lata. I właściwie wszystkie badania, które sa prowadzone, zwłaszcza przez instytut uprawy i nawożenia i gleboznastwa w Puławach pokazują, że robi się dramatycznie. I myślę, że nikt tego nie mógł tak bardzo przewidzieć kilka lat temu bo to już jest taki trend, który pokazuje, że będziemy się zmagać z tym długie lata - stwierdza starosta. 

Nie trzeba jechać na wieś. Wystarczy popatrzeć na roślinność w mieście. Jeśli nie jest regularnie podlewana jest zżółknięta i wysuszona. A kiedy jednak wybierzemy się tam, gdzie z upraw warzyw i owoców się żyje, to brak opadów widać jeszcze bardziej. I to od wielu tygodni. - Jest sucho. Nawet jak ziemia jest dobrej jakości, to teraz nie ma problemu żeby wbić łopatę na kilkadziesiąt centymetrów - mówi Stanisław Młynek, rolnik z Szałego. - Bez wody nic nie urośnie. Musi być woda. 

A tej nie ma. Jeśli rolnicy chcą coś zebrać, muszą sami zadbać o nawodnienie. Na polach coraz częściej pojawiają się węże doprowadzające wodę. Jednak nic nie zastąpi regularnych opadów. Plony są jeszcze niższe niż w ubiegłym roku. Dla powiatu typowo rolniczego, a takim jest powiat kaliski, to dramat. Chociaż stanu klęski żywiołowej nie ma to jednak rolnicy liczą starty i liczą na wsparcie. W ubiegłym roku z naszego terenu wpłynęło ponad 4 600 wniosków. W tym roku będzie ich więcej. -Wnioski złożone, więc gminne komisje ruszą niebawem w teren aby szczegółowo oszacować procentowy udział strat w poszczególnych uprawach - wyjaśnia procedury Mieczysław Łuczak, Wielkopolska Izba Rolnicza. 

I dodaje, że trudno znaleźć uprawy, w których nie ma strat. Nawet jeśli coś obradza, to jest tego niewiele i jest gorszej jakości. - Z monitoringu już teraz wiemy, że na terenie powiatu kaliskiego najbardziej ucierpiały zboża jare, a więc jęczmień, pszenica jara. Także już jest sytuacja bardzo zła jeśli chodzi o uprawę kukurydzy, ale także rolnicy wyjechali w pola kombajnami i sygnalizują iż w oziminach zbiory będą niższe, a niżeli w latach poprzednich.

Rolnicy liczą na dotacje. I opracowanie systemu ubezpieczeń suszowych, bo polisy od tej anomalii pogodowej są wyjątkowo wysokie. A przede wszystkim stworzenie programu retencyjnego, który zahamuje stepowienie.

AW, zdjęcia arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/