Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Janina, Placyd

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Ilu rowerzystów przejeżdża przez Kalisz?

Miasto w październiku wykonało badania natężenia ruchu na największych arteriach. Oprócz liczby przejeżdżających samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów czy motocykli, policzono również rowery. Wyniki pokazują, że Kalisza na pewno nie można jeszcze nazwać miastem cyklistów.

Z pewnością na wyniki miała wpływ pogoda. Nie wiemy czy w dzień pomiaru było chłodno czy deszczowo, ale z pewnością październik wlicza się jeszcze w rowerowy sezon. Tymczasem na drogach, na których przeprowadzono badania, cyklistów było raczej jak na lekarstwo.

Najwięcej rowerów w ciągu doby  – 181 -  odnotowano na Alei Wojska Polskiego, odcinek Stawiszyńska- Poznańska. Drugie miejsce zajmuje ulica Częstochowska, od Ks. Jolanty to granic miasta – 68. Na trzecim miejscu znalazła się Aleja Wojska Polskiego od Inwestorskiej do Podmiejskiej, 47 rowerów.

Z pomiarów liczby rowerzystów w innych miastach wynika, że  w przypadku braku infrastruktury rowerowej większość cyklistów korzysta z chodnika. Być może tak było podczas kaliskich badań.

Dla porównania w Warszawie, na ścieżce rowerowej w ulicy Banacha, Targowej i al. Solidarności w maju rok temu zanotowano w ciągu doby aż 4 tysiące przejazdów rowerzystów i około 400 w godzinach szczytu. Latem na trasie rowerowej przy rondzie ONZ przejeżdża nawet 450 rowerów na godzinę w obu kierunkach. Wiadomo, że Kalisz to nie Warszawa, ale te dane pokazują, że jeżeli miasto posiada odpowiednie trasy rowerowe, ścieżki, kontarpasy, to ludzie chętnie przesiadają się na ekologiczne dwa kółka.

Tymczasem z zapowiadanej przez byłego już dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, Dariusza Mencla, zapalonego cyklisty, rowerowej rewolucji – nici. Na razie miasto głównie przeprowadziło konsultacje społeczne w kwestii „Koncepcji tras rowerowych dla Kalisza”. Wprowadzono również, zarządzeniem prezydenta miasta, ,,Standardy techniczne i wykonawcze dla infrastruktury rowerowej’’

Do dziś nie wykonano kontrapasa na ulicy Śródmiejskiej ani nie zbudowano ścieżek rowerowych od centrum do Szałego, Gołuchowa i Wolicy (właśnie ta inwestycja w ramach Funduszu Obywatelskiego w 2014 roku otrzymała najwięcej głosów kaliszan).

Dwa lata temu w Kaliszu było 18 odcinków dróg rowerowych o łącznej długości 10 km. Po skończeniu wielkiego remontu ulic (Wrocławska-Górnośląska-Harcerska-Poznańska)  ich długość zwiększyła się w sumie do 37 km. W ciągu ostatnich dwóch lat ścieżki rowerowe powstały przy  remontowanym odcinku ulicy Łódzkiej, od Warszawskiej do Łęgowej, koło Castoramy – na odcinku Al. Wojska Polskiego, przy Wale Staromiejskim i rondzie Złota/Piłsudskiego.

AG, fot. archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/