Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 08 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Maria, Klement

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Jaką choinkę wybrać? Tylko żywą! – odpowiadają leśnicy i zachęcają do kupna drzewka za jedyne 20 zł

Zapach choinki i wspólne jej dekorowanie należą do tych świątecznych doświadczeń, które na zawsze pozostają w naszej pamięci. Jednak nic nie zastąpi żywego drzewka. Dlatego Nadleśnictwo Kalisz zachęca do nabycia choinek z lasu i w legalny sposób, za jedyne 20 zł. Sprzedaż sosen i świerków ruszyła dziś tj. 17 grudnia.

Zwyczaj strojenia drzewka świątecznego pochodzi z przełomu XV i XVI wieku z Alzacji.
Do Polski dotarł nieco później, bo dopiero pod koniec XVIII wieku.

Od lat na rynku drzewek bożonarodzeniowych niepodzielnie króluje świerk pospolity. Jednak nie może czuć się całkowicie bezpiecznie, bo po piętach, a raczej korzeniach depcze mu jodła pospolita, a nawet sosna zwyczajna.

- W świątecznym okresie leśnicy dostają sporo pytań, na jaki gatunek się zdecydować lub też, które drzewko jest bardziej ekologiczne  żywe, naturalne czy może jednak sztuczne. Spieszymy z pomocą – podpowiada Nadleśnictwo Kalisz. - Wybierając sztuczną choinkę, trzeba się liczyć z faktem, iż kiedyś przyjdzie jej kres, najczęściej dzieje się tak z powodu mody. Sztuczna choinka (niegdyś dla nas ważna) trafia na wysypisko śmieci, a jej rozkład potrwa nawet setki lat. Naturalne drzewko można po świętach dodać do kompostu lub przerobić na tzw. firlejkę - tym sposobem nasza choineczka posłuży nam jeszcze wiele czasu w kuchni przy przygotowaniu smacznych posiłków, a nawet przyszłorocznej wigilijnej kolacji.

Leśnicy dodają, że pozyskiwanie drzewek z przeznaczeniem na choinki nie wiąże się z niszczeniem lasu. Drzewka te pochodzą ze specjalnych plantacji - coraz częściej prywatnych lub tzw. cięć pielęgnacyjnych odbywających się w lasach gospodarczych. - Ponadto w lasach coraz częściej uprawę potencjalnych drzewek bożonarodzeniowych prowadzi się w specjalnie wyznaczonych miejscach, takich jak np. teren pod liniami wysokiego napięcia. W miejscach tych duże drzewa nie mogłyby urosnąć, gdyż dotykałyby linii energetycznych – wyjaśnia Nadleśnictwo.

I przypomina, że dawniej, szczególnie na wsiach przyniesienie choinki do domu miało charakter… kradzieży. Obrzęd ten miał przynieść rodzinie szczęście. Najczęściej w wigilijny poranek gospodarz udawał się do lasu, a wyniesiona z niego choinka czy gałęzie, „ukradzione” innemu światu, za jaki postrzegany był las, miały przynieść złodziejowi i jego najbliższym szczęście...

- Zachęcamy do nabycia drzewka z lasu w legalny sposób za jedyne 20zł! – proponuje Nadleśnictwo Kalisz i zaprasza przed swoją siedzibę w Szałem (ul. Kaliska 195) w dniach 17 – 23 grudnia od 9.00 do 16.00. Do wybory świerk lub sosna 1-2, wszystkie w tej samej cenie.

MIK, fot. arch., Nadleśnictwo Kalisz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/