Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Jeden nadal chętny, drugi się wycofał. Kaliscy sędziowie złożyli aplikacje do Sądu Najwyższego

Dwóch kaliskich sędziów zgłosiło chęć pracy w Sądzie Najwyższym. Kontrowersyjna, bo niechętnie opublikowana lista nazwisk, światło dzienne ujrzała w czwartek. Wcześniej Krajowa Rada Sądownictwa, powołując się m.in. na ochronę danych osobowych, nie chciała ujawnić personaliów osób, które są zainteresowane orzekaniem w Sądzie Najwyższym. 44 kandydatów, którzy uzupełnią skład zostanie wybranych we wrześniu na posiedzeniu plenarnym.

Informację o wakatach prezydent Andrzej Duda obwieścił w czerwcu. Zainteresowane osoby swoje kandydatury mogły zgłaszać przez miesiąc, wskazując lub też nie, w której izbie Sądu Najwyższego chcą orzekać. W sumie zgłosiły się 194 osoby z całej Polski. Początkowo Krajowa Rada Sądownictwa nie chciała ujawnić nazwisk, wśród których, jak się okazało, jest wiele osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością, co wywołało poważne kontrowersje i podejrzenia, że organ, jakim jest Sąd Najwyższy przestanie być niezawisły, a stanie się kolejnym narzędziem partii rządzącej do pełnej kontroli nad wymiarem sprawiedliwości. Naciski mediów i opozycji sprawiły, że 2 sierpnia KRS opublikowała listę, na której można znaleźć nazwiska dwóch sędziów z Kalisza.

Andrzej Miller (na zdj.) to jeden z 25 sędziów Sądu Okręgowego. Jak można przeczytać na stronie instytucji pracuje w: Sekcji Penitencjarnej i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych Wydziału III Karnego, jako Kierownik Sekcji Penitencjarnej i Nadzoru nad Wykonywania Orzeczeń Karny Wydziału III Karnego Sądu Okręgowego, Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego dla okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu, Wizytator ds. penitencjarnych.

Orzekał m.in w sprawie Piotra M. oskarżonego o morderstwo dwóch kobiet w Tłokinii Wielkiej. W 2012 roku skazał mężczyznę na dożywocie. Później karę zmieniono na 25 lat. Ponieważ obrona obstaje przy niewinności skazanego, obecnie sprawa czeka na rozpatrzenie w Strasburgu, o czym można przeczytać TUTAJ

Andrzej Miller był także głównym sędzią w sprawie zasztyletowania przez Wiolettę Kościelniak mężczyzny na ul. Ciasnej. Kobieta usłyszała w 2015 roku wyrok 15 lat pozbawienia wolności, więcej o tym piszemy TUTAJ

Drugi sędzia Jan Brzęczkowski orzeka w Sądzie Rejonowym. Pracuje w I Wydziale Cywilnym. Jest  kierownikiem Sekcji Rejestracyjno – Nieprocesowej. Ten, jako jeden z nielicznych aplikantów do Sądu Najwyższego, wycofał swój wniosek.

Wakaty dotyczą czterech izb Sądu Najwyższego:

Izba Cywilna, w której jest 7 wolnych stanowisk, o które ubiega się 30 osób

Izba Dyscyplinarna, tutaj poszukiwanych jest 16 nowych członków, a zainteresowane pracą w niej są 92 osoby

Izba Karna - wakat jest 1, a wniosków wpłynęło 7

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, gdzie poszukiwanych jest 20 orzekających, a dokumenty złożyło 65 osób

Pierwszy z kaliskich sędziów chce pracować w Izbie Dyscyplinarnej. Drugi, przed wycofaniem swojej kandydatury, zainteresowany był Izbą Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych. Teraz chętnym przyjrzą się zespoły KRS i zarekomendują swoje typy Radzie. Ta decyzję podejmie na posiedzeniu penarnym zaplanowanym na 18 września. 

AW, zdjęcie arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/