Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. W kwietniu ceny wzrosły o ponad 4% w stosunku do ubiegłego roku

Ceny szybują w górę. W kwietniu za towary i usługi konsumpcyjne płaciliśmy niespełna 1%więcej niż w marcu. I o ponad 4% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest drogo, a według przewidywań ma być jeszcze drożej.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w kwietniu 2021 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, ceny wzrosły o 4,3% (przy wzroście cen usług – o 6,8% i towarów – o 3,6%).W stosunku do marca 2021 roku ceny towarów i usług wzrosły o 0,8% (w tym towarów – o 0,9% i usług o 0,3%).

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności, która zdrożała średnio o 1,1% oraz w zakresie transportu, którego usługi wzrosły o 2,5%.

Wzrosty cen żywności i transportu podwyższyły ogólny wskaźnik odpowiednio o 0,27 p. proc i 0,24 p. proc. – informuje GUS. - W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu o 16,2% oraz mieszkania o 5,0% pod­niosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,39 p. proc. i 1,24 p. proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 0,3%) obniżyły wskaźnik o 0,01 p. proc.

Tendencja wzrostowa utrzymuje się od kilku miesięcy. W styczniu GUS informował, że ceny żywności podskoczyły najwięcej od 10 lat. Powodem był między innymi nowy podatek cukrowy, który sprawił, że zdrożało wiele produktów. Pojawił się także podatek od obrotów, który został narzucony na sieci handlowe. Wzrostom cen sprzyja też zła sytuacja na światowych rynkach, wysoka inflacja oraz niskie stopy procentowe także dają po kieszeni.

W najbliższych tygodniach, według przewidywań ekonomistów, raczej na spadki cen podstawowych produktów nie mamy co liczyć.

AW, „Źródło danych GUS”, fot. pixabay

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/