Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 14 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Julianna, Myślimir

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Już nie PWSZ, lecz Akademia Kaliska – nowy rozdział w historii uczelni

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa przeszła do historii. Tylko w nazwie, bo kontynuatorką dotychczasowego dorobku uczelni będzie Akademia Kaliska, która oficjalnie działalność rozpoczęła 1 września 2020 roku. Plany przekształcenia PWSZ pojawiły się lata temu, jednak wszystko tempa nabrało przed rokiem i pomimo wielu kontrowersji i falstartu, formalności przed miesiącem dopełnił podpis ministra.

Wcześniej uczelnia musiała spełnić sporo kryteriów. Jednym z ważniejszych było uzyskanie prawa do doktoryzowania minimum na dwóch kierunkach, na jakich kształci w swoich murach studentów. - Otrzymaliśmy takie prawa doktoryzowania w ubiegłym roku w dyscyplinie nauki o zdrowiu, a w 2020 w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie i to dało nam podstawy, by stać się uczelnią akademicką, czyli Akademią Kaliską – przypomina Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej. - Chciałbym podkreślić, że w tym roku w rankingu „Perspektyw” byliśmy oceniani jeszcze jako PWSZ i zajęliśmy drugie miejsce w Polsce i byliśmy oceniani jako uczelnia akademicka wraz z uniwersytetami i innymi akademiami, które funkcjonują w Polsce i znaleźliśmy się w pierwszej setce, co jest naszym ogromnym sukcesem. 

Uznał go także minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek, który 4 sierpnia 2020 roku podpisał rozporządzenie powołujące nową uczelnię. Ten sposób przekształcenia – decyzją ministra, a nie ustawą przegłosowaną przez parlamentarzystów - budził spore wątpliwości i był jednym z głównych tematów politycznych dyskursów między lokalnymi politykami PO i PiS. Pierwsi uważali, że to niezgodne z prawem, a dokonana zmiana ogranicza się tylko do nazwy, drudzy nie mieli wątpliwości co do słuszności decyzji szefa resortu. - Powstaje nowa jednostka organizacyjno-prawna – dodał na konferencji Jan Mosiński, poseł PiS. - Ma nowy statut i nowy byt prawny i te same cechy, charakter i istotę działania, co Akademia w Gorzowie Wielkopolskim. Jedyna, która była powołana ustawą. Natomiast nasza uczelnia jest powołana rozporządzeniem, bo tylko taka możliwość prawna istnieje. 

 

Fakt jest faktem – od 1 września 2020 roku zamiast PWSZ jest Akademia Kaliska. A to daje uczelni nowe możliwości i ma być wabikiem dla młodych osób. Tych z Kalisza i regionu, ale też innych miast, którzy nie tylko będą chcieli studiować na Akademii Kaliskiej, ale i związać się na stałe z najstarszym miastem w Polsce. - Badania związane z migracją młodzieży mówią, że zdecydowana większość młodych ludzi wyjeżdżająca na studia do większego ośrodka tam pozostaje - Jan Dziedziczak, poseł PiS. - A nam zależy na tym, by Kalisz nie był miastem wyludniającym się, nie był miastem jedynie starszych osób, ale ci młodzi ludzie będący tkanką dynamizmu miasta, będący przyszłości elitami miasta zostali w Kaliszu.

Pierwsza inauguracja roku akademickiego już pod nową banderą w październiku. A kolejny etap rozwoju szkoły, której patronuje prezydent Stanisław Wojciechowski to uniwersytet.

AW, zdjęcia autor 

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/