Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Już tysiące obcokrajowców pracują w Kaliszu. Z Bliskiego Wschodu, Ukrainy, Rosji, Mołdawii

Pracują dłużej, za mniej i coraz częściej stają się zbawieniem dla lokalnych przedsiębiorców, którzy nie mogą znaleźć pracowników wśród Polaków. W tym momencie w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest ponad 8 tysięcy obcokrajowców. Najwięcej zza wschodniej granicy, ale zdarzają się także mieszkańcy Bliskiego Wschodu. Jednak ci częściej osiadają w Kaliszu na dłużej.

Ali Arshad w Polsce mieszka prawie 20 lat. Zajmuje się gastronomią i jak mówi w Kaliszu czuje się jak w domu. Dlatego nie dziwi go, że w naszym mieście pojawia się coraz więcej obcokrajowców, którzy tutaj chcą pracować i mieszkać. - Ja tu jestem i mój jeszcze jeden kolega. Więcej jest osób z Ukrainy  – mówi prowadzący budkę z kebabem. - Kiedyś było tutaj mało obcokrajowców, ale teraz więcej jest. Chyba rynek potrzebuje osób zza granicy do pracy, bo nie ma Polaków.  Ja się tutaj czuje jak u siebie, bo mam tutaj rodzinę. Jakby nie było dobrze, to bym nie mieszkał tutaj w Kaliszu. - mówi Ali.

Jeszcze do niedawna w naszym mieście można było spotkać przede wszystkim osoby z Bliskiego Wschodu, ewentualnie z Azji. Najczęściej pracujące w gastronomii. Od kilku lat nasz rynek pracy staje się popularny dla mieszkańców Armenii, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Mołdawii,  wyjaśnia Artur Szymczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. – Najwięcej, bo ponad 90% to są Ukraińcy. W 2015 roku zarejestrowanych było 6 930 osób, natomiast od początku 2017 do lipca tego roku już jest zarejestrowanych ponad 8 200. Można sobie wyobrazić jaka to jest skala i jaka liczba osób tutaj na naszym terenie przebywa i pracuje. - dodaje dyrektor kaliskiego PUP. 

Pracują najczęściej w rolnictwie. Tutaj jest największe zapotrzebowanie na pracowników zza wschodniej granicy. Coraz częściej firmy transportowe zatrudniają obcokrajowców, ale też firmy przemysłowe i produkcyjne. Powodów zmieniającego się rynku pracy pod kątem osób, które są zatrudniane jest kilka. Przede wszystkim brak Polaków chętnych do podejmowania pracy na takich warunkach jakie, proponują pracodawcy. - Jak przyjeżdża tutaj do pracy Ukrainiec, to po pierwsze on tutaj mniej zarabia od Polaka, ale również dłużej pracuje. Nie ukrywajmy,  wiele osób pracuje w sobotę, niedzielę i one nie patrzą, że wybiła godzina 14.00,  bo oni przyjeżdżają tutaj pracować. Dlatego pracują więcej niż 8 godzin. I to jest chyba jeden z powodów,  dlaczego jest ich tylu zatrudnionych,  a drugi powód jest taki, że część Polaków wyjechała za granicę i tych rąk do pracy brakuje – ocenia Artur Szymczak.

Najczęstsze wynagrodzenie dla takiej osoby to 2 tysiące złotych brutto – czyli najniższe obowiązujące w naszym kraju. Jednak jak pokazują statystyki coraz częściej Polska jest dla mieszkańców zza wschodniej granicy tylko przystankiem w drodze do krajów Europy Zachodniej. To może oznaczać, że w ciągu kilku lat rynek pracy,  a przede wszystkim osób zatrudnianych, ulegnie zmianie, a pracodawcy będą mieć jeszcze większe problemy ze znalezieniem rąk do pracy.

AW, zdjęcia autor, pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/