Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Kleofas

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Kaliskie lodowisko wymieniło ogrzewanie. Pionierski projekt ZDJĘCIA

Spółka Aquapark Kalisz postawiła na ekonomię i ekologię - obecny system elektrycznego ogrzewania lodowiska został zastąpiony systemem wykorzystującym odzysk ciepła z agregatów produkujących lód. To pionierski projekt w tego typu obiektach, który podniósł jakość usług, a także da realne oszczędności.

Rozpoczęte w ubiegłym roku inwestycje w infrastrukturę nie ominęły także obiektu lodowiska. Powstała m.in. kolejna zabudowa ścian, która pozwoli dłużej i efektywniej utrzymać odpowiednią temperaturę tafli i w sezonie zimowym dłużej cieszyć się jazdą na łyżwach przy trochę wyższych temperaturach na zewnątrz.

Największą inwestycją jest jednak przebudowa systemu ogrzewania obiektu (pomieszczeń dla klientów, biur, toalet, zaplecza). Do utrzymania tafli lodowiska w odpowiedniej temperaturze służą dwa duże  agregaty chłodnicze. Produktem ubocznym chłodzenia jest ciepło wytwarzane w tym procesie. - My wykorzystaliśmy to ciepło poprzez system instalacji odzysku w skład którego wchodzą wymienniki płytowe wraz z automatyką  oraz zbiorniki buforowe z systemem rozprowadzenia ciepła w budynku. Do celów centralnego ogrzewania zamontowano w pomieszczeniach socjalnych oraz toaletach grzejniki oraz nagrzewnice powietrzne co w znaczący sposób podniosło komfort dla gości korzystających z lodowiska - podkreśla Radosław Janczak, prezes Aquapark Kalisz. 

Zastosowany system odzysku ciepła z agregatów rozwiązuje również problem śniegu zbieranego przy codziennej konserwacji lodowiska. Śnieg zbierany z tafli jest zawsze dużym problemem, w różny sposób rozwiązywanym w innych obiektach. - Podczas prac modernizacyjnych zamontowaliśmy nagrzewnicę powietrzną oraz wężownicę wodną zasilaną ciepłem z układu odzysku które roztapiają śnieg. Do tej pory śnieg usuwany był przez firmę zewnętrzną co stanowiło dodatkowy koszt - informuje Jacek Kujawski, kierownik działu technicznego.

Wszystkie prace związane z budową nowego systemu ogrzewania obiektu poszły zgodnie z planem a jego efekty można już poczuć, przekraczając próg lodowiska. Dzięki modernizacji obiekt zyskał na jakości świadczonych usług, a spółka dzięki temu zaoszczędzi na rachunkach za energię elektryczną. 

MIK za: Aquapark Kalisz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/