Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Kaliszanie coraz chętniej sięgają po książki. Za hitami czekają w kolejkach

Kaliszanie ponownie zaczęli sięgać po książki. Biblioteki są oblegane nawet podczas wakacji. Wśród czytelników dominują kobiety. Popularnością cieszy się literatura polska.

W kolejce za książką

Książki ponownie wróciły do łask. Kaliskie biblioteki cieszą się dużą liczbą aktywnych czytelników; od stycznia do czerwca br. odwiedziło je 48 tysięcy osób, wypożyczając ponad 85 tysięcy pozycji książkowych. Z pewnością nie bez znaczenia jest fakt, że interesującą nas pozycję można znaleźć i zarezerwować za pośrednictwem Internetu. Kaliska książnica i jej filie starają się także na bieżąco uzupełniać księgozbiory. W pierwszym półroczu 2016 roku, w bibliotekach przybyło około 2500 nowych pozycji.

Wiele z nich to nowości, które w księgarniach sporo kosztują. Dlatego w bibliotekach na te najbardziej pożądane trzeba czekać w kolejce. - Kolejki dotyczą hitów wydawniczych. Czas oczekiwania na nie może sięgać nawet kilku miesięcy – mówi Karena Łuszczykiewicz (na zdj.), zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Na wakacje – kryminał i romans

Na brak ruchu biblioteki nie mogą narzekać nawet podczas wakacji. Te różnią się od reszty roku jedynie wiekiem osób odwiedzających biblioteki i tematyką wypożyczanych pozycji. - To jest czas na lekturę troszeczkę luźniejszą: kryminały, powieści o miłości. Natomiast to, co jest bardzo zauważalne w tej chwili, to ogromne zapotrzebowanie na literaturę polskich autorów - mówi Karena Łuszczykiewicz. - Największą popularnością cieszy się współczesna literatura kobieca. W okresie wakacyjnym młodzież zrezygnowała z wypożyczania lektur na rzecz literatury trudnej. Młodzi ludzie chętnie sięgają po pozycje opisujące, jak radzić sobie w życiu, konflikty w swoim środowisku czy problem narkotyków. W ten sposób próbują znaleźć odpowiedź na swoje własne problemy.

Ponad 70% czytelników kaliskich bibliotek to kobiety. W wakacje książki wypożyczają z reguły emeryci, natomiast w roku szkolnym ludzie w wieku 20-40 lat.

Biblioteki wyrozumiałe dla zapominalskich

Poprawie uległa terminowość oddawania książek. Duży wpływ na to ma system internetowy, który przypomina, kiedy należy oddać wypożyczone egzemplarze, a nawet informuje o wysokości ewentualnie narastającej kary za zwłokę. I nawet jeśli mamy do zapłaty karę, biblioteki są otwarte na negocjacje co do jej wysokości. Oczywiście podstawą jest konieczność oddania wypożyczonych wcześniej książek.

TD, mik, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/