Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 październik 2021 Godzina:
imieniny: Lubomira, Lutosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Kaliszanin 19 lat temu pobiegł do papieża WIDEO

Dokładnie 19 lat temu - 18 maja 1997 roku kaliski supermaratończyk Andrzej Jabłoński ukończył swój najważniejszy bieg w życiu. Pokonał 1577 km z Kalisza do Watykanu, aby jako posłaniec grodu nad Prosną w wyjątkowy sposób oddać cześć Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i przekazać mu symboliczne zaproszenie do odwiedzenia Kalisza.

19 lat jak jeden dzień

Mimo 80 lat pan Andrzej, jak na sportowca przystało, cały czas utrzymuje się w świetnej w formie. Często wspomina swój najważniejszy bieg, jakby to było wczoraj. Stale myślami jest w Rzymie. Jedynie martwi go czas, który ucieka zdecydowanie za szybko. W przyszłym  roku będzie obchodził 20-lecie swojego wyczynu. -  Kiedy dowiedziałem się, że Ojciec Święty przyjeżdża do Kalisza postanowiłem właśnie biec z Kalisza do Rzymu. Pierwsze kroki skierowałem do księdza Lucjana Andrzejczaka (ówczesnego proboszcza bazyliki – dop. aut.), któremu pochwaliłem się tym moim zamiarem no i od razu przystał na ten bieg. Zobligował się, że pomoże mi w realizowaniu tego mojego przedsięwzięcia – wspomina bohater sprzed 19 lat, Andrzej Jabłoński.

Rekordowa trasa 

Kaliski maratończyk wyruszył z Sanktuarium św. Józefa 23 kwietnia, by przekazać papieżowi symboliczne zaproszenie do odwiedzenia naszego miasta. Trasa liczyła 1577 km i wiodła przez Czechy, Austrię i Włochy. Została podzielona na 26 etapów: 3 w Polsce, 4 w Czechach, 7 w Austrii i 12 we Włoszech. 18 maja 1997 r., w dniu 77. urodzin Jana Pawła II wbiegł na plac św. Piotra. -  O godzinie 19.00 w tym samym dniu mieliśmy audiencję u Ojca Świętego. Nie zapomnę tej chwili, kiedy trzymając statuetkę, którą miałem wręczyć Ojcu Świętemu po prostu drżałem. Ojciec Święty to zauważył  i nachylił się do mnie. Powiedział: Słuchaj, ile ty masz lat? Odpowiedziałem: 61 proszę Ojca Świętego. Ooo, to za późno zacząłeś biegać, odpowiedział - wspomina z uśmiechem Andrzej Jabłoński.

Andrzej Jabłoński niemal każdego dnia wspomina swój bieg do Rzymu, z zaproszeniem dla papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty przyjechał do Kalisza 4 czerwca 1997 r.

Aktywny senior

Choć od tamtego wydarzenia minęło 19 lat, pan Andrzej wciąż jest bardzo aktywny. Obecnie jest animatorem sportu na Orliku przy ul. Granicznej w Kaliszu. Jak sam podkreśla, praca z dziećmi daje mu wiele radości i pomaga utrzymać dobrą formę. - Teraz jestem na Orliku takim gospodarzem, pracuję z młodzieżą i to jest dla mnie wielkie wyzwanie. Mogę jeszcze pomóc młodzieży i być potrzebny w życiu – przyznaje.

Jednak ze względu na stan zdrowie Andrzej Jabłoński już nie biega. - 5 lat temu zlekceważyłem grypę, niestety zapomniałem, że mam 75 lat no i mój organizm sobie nie poradził. Dostałem arytmii serca, teraz mogę tylko lekko truchtać – mówi były supermaratończyk.

Bezcenne archiwum

Osiągnął jednak coś niezwykłe i zachował niesamowite wspomnienia. Bieg Andrzeja Jabłońskiego był relacjonowany przez kaliskie i ogólnopolskie media. Nam udało się dotrzeć do archiwalnych relacji Telekuriera Kaliskiego działającego przy Centrum Kultury i Sztuki, który uwiecznił wyczyn kaliszanina.

Miłosz Grzelak, fot. autor, wideo: Telekurier Kaliski z zasobów Archiwum Państwowego w Kaliszu

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/