Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Kaplica św. Barbary w Szczypiornie po rewitalizacji ZDJĘCIA

Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie w Kaplicy św. Barbary w Szczypiornie. W niedzielę, 2 grudnia uroczystą sumę odpustową z okazji święta patronki oraz jubileuszu 40-lecia utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Wrocławskiej, odprawił ks. Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Obecnie kaplica jest ważnym miejscem integracji społeczności lokalnej i uroczystości patriotycznych, upamiętniających tradycje legionowe i niepodległościowe.

Kaplica św. Barbary przy ul. Szczypornickiej 70 została zbudowana około 1850 r. przez ówczesnych właścicieli Szczypiorna – Julię i Macieja Ordęgów, jako rodzinna kaplica grobowa. Następny właściciel majątku Stefan Bronikowski, w roku 1906, rozbudował kaplicę grobową, dobudowując prezbiterium i nawę główną. Począwszy od lat 60. XX w. do czasu wybudowania kościoła parafialnego Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Wrocławskiej 209, Kaplica św. Barbary pełniła funkcję tymczasowej świątyni parafialnej. Obecnie jest kaplicą filialną Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ten zabytkowy obiekt jest istotnym składnikiem materialnej historii dzielnicy Szczypiorno - dawnego podkaliskiego majątku ziemskiego i historycznej wioski o tej nazwie - jednego z wielu w tym regionie polskich dóbr, które przyczyniły się do zachowania polskości, jak i rozwoju gospodarczego na przełomie wieków XIX i XX. Ze względu na wartości historyczne i artystyczne kaplica grobowa rodziny Ordęgów, obecnie kaplica św. Barbary wraz z otaczającym ją terenem zielonym dnia 26.08.2009 r. wpisana została do rejestru zabytków.Proces rewitalizacji kaplicy i jej otoczenia prowadzony był przy wsparciu finansowym kaliskiego samorządu i rozpoczął się w 2011 r. od prac badawczych i projektowych. W ramach prac remontowo-konserwatorskich zabytku, prowadzonych w latach 2013-2018 wykonano: remont dachu, izolacje fundamentów, wymianę stolarki drzwiowej, remont elewacji, restaurację wnętrza oraz I etap rewaloryzacji zabytkowego terenu zielonego w otoczeniu Kaplicy św. Barbary. W latach 2011-2018 Miasto Kalisz udzieliło parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego dotacji na łączną kwotę 351 000 zł. Na rok przyszły parafia planuje zakończenie rewaloryzacji otaczającego zabytek terenu zielonego.

MIK za: kalisz.pl, fot. Tomasz Staszczyk

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/