Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Janina, Placyd

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Kiedy obwodnica Kalisza?

W połowie 2021 roku ma zapaść decyzja dotycząca przebiegu obwodnicy Kalisza, biegnącej od Ostrowa Wielkopolskiego do Konina. Wtedy też zakończą się procedury związane z przygotowaniem inwestycji. Taką informację przekazał na spotkaniu z mieszkańcami Kościelnej Wsi Poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Ławniczak

Budowa obwodnicy Kalisza była jednym z wiodących tematów poniedziałkowego spotkania parlamentarzystów PiS z mieszkańcami Kościelnej Wsi, bowiem przez tę miejscowość, według jednego z wariantów, miałaby przebiegać obwodnica Kalisza. Kosztem pól gospodarzy i w pobliżu ich posesji. – Jesteśmy przeciwni trzeciemu wariantowi, który idzie przy samych gospodarstwach, jest najgorszy jaki może być – podkreślał jeden z uczestników spotkania. - Apelujemy, żeby blokować ten trzeci wariant, żeby nie zabrali nam naszych pól.

Apelujemy, żeby blokować ten trzeci wariant - zwracał się do posłów jeden z mieszkańców Kościelnej Wsi

Do decyzji jednak jeszcze daleka droga. - Podjęliśmy starania, aby ta obwodnica zaczęła już być przygotowywana. Najpierw trzeba opracować tzw. przygotowanie projektowe. Otrzymuje to w zleceniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Odział w Poznaniu, rozpisuje przetarg, przetarg wygrywa firma z sektora niepublicznego Transprojekt Gdański,  i na zlecenie wykonuje przygotowanie projektowe. W skład tego przede wszystkim wchodzą dwa studia: studium korytarzowe i studium  techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, już bardziej szczegółowe. My jesteśmy na tym etapie – wyjaśniał przebieg procedury poseł Tomasz Ławniczak. - Potem, jeżeli to zostanie zatwierdzone, a te prace mają zostać ukończone w pierwszej połowie 2019 roku, a więc mniej więcej za rok, będzie czas na opracowanie decyzji środowiskowej i potem następny rok na opracowanie tzw. koncepcji programowej, czyli wybór ostatecznego wariantu. Wybór ostatecznego wariantu nie wiąże się tylko z tym, że grupa fachowców w Warszawie się zbiera i ostatecznie decyduje, ale muszą być przeprowadzone przynajmniej  punktowe badania gruntów. Ostateczna decyzja jest spodziewana na pierwsze półroczne 2021 rorku - dodał.

Według posła koszt budowy obwodnicy Kalisza jest wyceniany na 1 150 000 000 zł.

Planowana rozbudowa krajowej „25” – od Ostrowa Wielkopolskiego przez Kalisza do Konina - rozpatrywana jest obecnie w trzech wariantach: czerwony i niebieski zakładają, że przebiegać będzie w granicach Kalisza, przez osiedla Dobrzec i Dobro, a żółty wytycza jej szlak w oddaleniu od Kalisza, na linii Ociąż - Kościelna Wieś – Kokanin.

MIK, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/