Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Lucja, Albrecht

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Kobiety dla kobiet. Akcja różowej skrzyneczki zawitała do "Ekonomika" ZDJĘCIA

Słyszeliście o różowej skrzyneczce? Dwie takie pojawiły się w toaletach kaliskiego "Ekonomika". A co w środku? Podpaski dla uczennic szkoły, dla których zakup środków higienicznych to wydatek przekraczający możliwości domowego budżetu. Teraz, dzięki czterem dziewczynom z Zespołu Szkół Ekonomicznych, także nastolatki z tej szkoły będą miały dostęp do bezpłatnych podpasek. Akcja jest ogólnopolska i podobne skrzyneczki, dzięki zrzutce, trafiają do coraz większej liczby placówek oświatowych w całym kraju.

Akcja jest młoda. Wystartowała w tym roku dzięki kilku kobietom, które postanowiły pomóc tym, dla których zakup środków higienicznych w czasie okresu jest ogromnym problemem. I chodzi przede wszystkim o uczennice. Według przeprowadzonych badań ponad 59 procent z nich pożycza podpaski, a aż 10 procent rezygnuje w czasie menstruacji z przyjścia do szkoły. - Każdego dnia stykamy się trudnościami spowodowanymi niedostępnością środków higieny intymnej w instytucjach publicznych – szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. Brak podpasek/tamponów w toaletach wyklucza nas i ogranicza nasze możliwości. Odbiera nam prawo do godnej i komfortowej menstruacji, która jest niezbywalną częścią naszej fizjologii – informują dziewczyny skupione wokół akcji „Różowa skrzyneczka”.  

Akcji społecznej, bo całkowicie opartej na pieniądzach ze zbiórki. Z tych kupowane są skrzynki i środki higieniczne, które trafiają do szkół. Oczywiście nie wszystkich. Tych, które zgłoszą chęć ustawienia drewnianych opakowań z praktyczną zawartością w swoich toaletach. W Kaliszu też zalazła się taka szkoła. - Jestem nauczycielką w technikum ekonomicznym w Kaliszu. Chciałabym was zaprosić do mojej szkoły. Tak dużo chciałabym dla tych moich dziewuch zrobić – napisała do organizatorek akcji Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka z ZSE. 

I w ten sposób dwie skrzynki przyjechały do szkoły. A placówka znalazła się na różowej mapie tworzonej przez inicjatorki przedsięwzięcia. „Sylwia, Zuza, Klaudia i Izabella Galuba-Bryja z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu powitały skrzyneczkę w tym urokliwym mieście. Dziewczyny otworzyły kartony, rozłożyły elementy, przeczytały instrukcję obsługi i w atmosferze radości i zabawy zmontowały skrzyneczki, które umieściły w szkolnych toaletach” – poinformowały na swoim facebookowym profilu. - Sylwia, Zuza, Klaudia wiedzą, co robią. One nie milczą. One mówią. Masz OKRES, weź podpaskę, weź tampon. Nie wstydź się. Nie bój się. Skrzyneczka jest po to, żebyś z niej korzystała. Tutaj jesteś bezpieczna”.

O sile kobiet z „Ekonomika” przekonuje też Izabella Galuba-Bryja, która zachęca swoje uczennice do solidarności między koleżankami. I pomocy tym, które jej potrzebują przy wydawałoby się bardzo prozaicznej rzeczy. - Skrzyneczki składałyśmy same. Nazwałyśmy się Ciao Bella. W ten sposób udowodniłyśmy, że z każdą przeszkodą kobietki są sobie w stanie poradzić, że nie ma prac męskich i kobiecych. I przy tym fajnie się bawiłyśmy – dodaje.

Pierwsze zaopatrzenie skrzynek dostarczyły organizatorki ogólnopolskiej akcji. Kolejne podpaski będą dokładane przez uczennice, które chcą pomóc swoim koleżankom lub osobom, które zgłoszą taką chęć.

AW, zdjęcia Izabella Galuba-Bryja, Różowa wstążka

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/