Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Kolejna interwencja w sprawie siarkowodoru. Są wyniki kontroli

Strażacy w środę wieczorem kolejny raz interweniowali w sprawie silnego fetoru unoszącego się nad ulicą Szeroką, na osiedlu Chmielnik w Kaliszu. Mierniki znowu wykazały, że z kanalizacji deszczowej w ulicy wydobywa się siarkowodór. Dokładnie miesiąc temu, po tym jak mieszkańcy również wezwali straż, kaliska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska rozpoczęła kontrolę oczyszczalni ścieków pobliskiego zakładu produkującego lody. I co było do przewidzenia, to on, zdaniem WIOŚ, odpowiada za wydzielanie się przykrych zapachów.

Smród unoszący się przy ulicy Szerokiej nie daje spokoju mieszkańcom. Wczoraj wieczorem drugi raz zdecydowali się wezwać straż pożarną. – Zgłoszenie otrzymaliśmy po godzinie 19-ej. Za pomocą mierników wielogazowych sprawdzaliśmy studzienki, z których wydobywał się nieprzyjemny zapach. Pomiary wskazały na obecność siarkowodoru. Stężenie występowało w kanalizacji, natomiast na wysokości ulicy było ono minimalne. Największe stężenie odnotowaliśmy w studzienkach na ulicy Szerokiej i naprzeciwko znajdującego się tam zakładu produkcyjnego. Nie było ono jednak groźne dla zdrowia – przekazuje nam st. kpt. Radosław Marek, oficer prasowy kaliskiej straży pożarnej.

W akcji uczestniczyło 8 zastępów kaliskiej straży pożarnej i specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego  z Ostrowa. W czasie działań ulica Szeroka była zablokowana. Po około dwóch godzinach od zgłoszenia stwierdzono, że stężenie drażniącego gazu przestało występować.

Po styczniowej interwencji służb, o której pisaliśmy TUTAJ, delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przy współudziale pracowników PWIK, rozpoczęła kontrolę w zakładzie należącym do producenta lodów. Kontrola właśnie się zakończyła. – W naszej ocenie ta emisja siarkowodoru wynika z usterek oczyszczalni ścieków tego zakładu i z tego, że ona jest przeciążona. Gdyby trafiała tam taka ilość zanieczyszczeń, jaka była ujęta w projekcie, to by nie dochodziło do takich sytuacji. Są za duże ładunki, oczyszczalnia nie jest wydolna – przekazuje nam Jakub Kaczmarek, kierownik Delegatury w Kaliszu.

Dziś WIOŚ wystąpi do prezydenta Kalisza, by ten zarządził w zakładzie przegląd ekologiczny. – Tak, by konkretnie ustalić, już na koszt zakładu, jakie są przyczyny tego typu zdarzeń i co należy z tym zrobić – dodaje Jakub Kaczmarek, kierownik Delegatury w Kaliszu.

Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przygotowuje również zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

AG, fot. i wideo: czytelniczka portalu Kinga

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/