Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Kolejna pomoc samosiołom. Z Ostrowa Wielkopolskiego do Czarnobyla

Już są na miejscu – chociaż nie obyło się bez przeszkód. Napromieniowani, z Krystianem Machnikiem z Ostrowa Wielkopolskiego na czele, dotarli do strefy zamkniętej. W podróż do Czarnobyla wyruszyli z kolejną akcją pomocową dla Samosiołów, czyli rodowitych mieszkańców okolic, gdzie doszło do wybuchu reaktora. Wyprawa była możliwa dzięki internetowej zbiórce, która kolejny raz pozwoli pomóc samotnym i najczęściej schorowanym staruszkom, którzy nie wyobrażają sobie życia poza strefą zero.

Takich osób jest niewiele. Obecnie żyje ponad 100 z 1200, które w rok po wybuchu elektrowni zaczęły wracać do swoich domów. Teraz to starsze i schorowane osoby, które do najbliższego „sąsiada” mają nawet kilkadziesiąt kilometrów, więc dnie spędzają samotnie. Radzą sobie jak mogą, ale też mogą liczyć na pomoc, z którą piąty już raz wyruszyły do Samosiołów osoby skupione wokół projektu napromieniowani.pl – Mamy zamiar odwiedzić ponad 30 osób – mówi o planach Krystian Machnik z Ostrowa Wielkopolskiego, pomysłodawca i koordynator wypraw do Czarnobyla. – Każda taka wizyta ma dla tych ludzi wymiar rodzinny. Tak jakbyśmy odwiedzali własnych dziadków. Czekają na nas z przygotowanym jedzeniem. Jeśli po wiosce, w której mieszka kilka osób rozejdzie się informacja, że jesteśmy to u każdego jest obowiązkowy obiad. I to jest pierwsze, co musimy zrobić. bo bez tego nie ma możliwości dalszej drogi – dodaje ostrowianin, który swoje wyprawy zaczął do fascynacji katastrofą w elektrowni, a z upływem lat zamienił ją na chęć pomocy ludziom ze strefy zero WIĘCEJ.

Pomoc ze strony grupy dowodzonej przez Krystiana Machnika to rzeczy pierwszej potrzeby w srogiej zimie. Oczywiście ciepła odzież, ale też latarki czy przedmioty codziennego użytku. Takie kupują w Polsce. Żywność już na miejscu. – W Polsce kupujemy też rzeczy, których nie ma na Ukrainie. Cenią sobie małe świeczki, podgrzewacze, które my znamy, a tam ich nie ma. I one są im potrzebne, bo często mają przerwy w dostawie prądu – dodaje ostrowianin.

Pomoc jest możliwa dzięki zbiórce internetowej. Celem tegorocznej było 10 tysięcy złotych. Udało się zebrać 51 905 zł, co daje 519% całej kwoty. Akcję wsparło 859 osób.

Wyprawa ruszyła w drogę we wtorek, 26 stycznia. Grupa miała małe problemy z samochodem, ale udało się je szybko rozwiązać i już w czwartek jej członkowie informowali o pierwszych efektach pobytu na Ukrainie. - Zrobiliśmy zakupy w Iwankowie i odwiedziliśmy dom starców w Prybirsku, w którym znajduje się babuszka Hania z wioski Teremci. Zakupy zrobiliśmy dla całego obiektu, podarowując im nie tylko podstawowe produkty spożywcze, ale również kilkanaście litrów płynów dezynfekcyjnych i prawie 2 tysiące maseczek – napisali na fb. - Niestety, nie wpuszczono nas do środka - kilka godzin przed nami wykonano testy przesiewowe wśród staruszków, które wykazały obecność koronawirusa u 10 z 28 osób. Niestety, wśród chorych jest babuszka Hania.

W samej strefie zero spędzą tydzień. Każdego dnia planują też robić relacje wideo. Tak by podsumować wszystko, co wydarzyło się kolejnych odwiedzanych samosiołach. Z wcześniejszych wyjazdów powstały filmy. Premiera ostatniego dobyła się w jesienią 2020 roku WIĘCEJ.

W sumie w internecie można oglądać już trzy części opowieści o rodzimych mieszkańcach Czarnobyla.

AW, napromieniowani.pl

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/