Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Wanda, Zenon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Konsultant wojewódzki o „ekstremalnie dużym wysiłku” personelu szpitala w Wolicy

Było zaskoczenie i dramatyczne apele o wsparcie oraz informacje, że szpital i personel nie podołają wyzwaniu, jakim jest szpital jednoimienny. Otarło się też o bunt, chociaż ten kryzys został dość szybko zażegnany i według oceny konsultanta wojewódzkiego, kilkanaście dni po przekształceniu placówki w Wolicy ze specjalizującej się w chorobach płucnych na leczącą osoby ze zdiagnozowanym koronawirusem, ta radzi sobie całkiem dobrze.

Decyzję o przekształceniu szpitala w Wolicy w jednoimienny, leczący osoby ze zdiagnozowanym koronawirusem podjął wojewoda Łukasz Mikołajczyk, o czym poinformował 20 kwietnia na konferencji prasowej w Poznaniu. - Podjąłem decyzję o utworzeniu kolejnego szpitala jednoimiennego w Wielkopolsce. Opieka nad pacjentami wyłącznie z Covid-19 będzie sprawowana w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy. (…) Moja decyzja ma związek z coraz większą liczbą zakażeń, do których dochodzi szczególnie na południu naszego województwa. Celem naszych działań jest ograniczenie rozprzestrzeniania się ognisk Covid-19 – tłumaczył wtedy Łukasz Mikołajczyk.

Zaskoczył wszystkich, ale przede wszystkim dyrekcję i pracowników szpitala w Wolicy oraz leczonych tam pacjentów, których trzeba było przetransportować do innych wielkopolskich placówek, tak by tę podkaliską przygotować na przyjęcie osób z koronawirusem – przede wszystkim podopiecznych prywatnego centrum opieki długoterminowej Salus oraz miejskiego DPS przy ul. Winiarskiej.

Pierwsi pacjenci, przewożeni przez wojskowe karetki, na Wolicę trafili zaledwie cztery dni po rozpoczęciu przekształcenia szpitala w jednoimienny. Jeszcze wtedy personel medyczny miał poważne obawy odnośnie możliwości leczenia zakażonych pacjentów. Dramatyczne doniesienia o braku sprzętu czy środków ochrony osobistej zamieszczał też w internecie sam dyrektor placówki. Była też informacja, że w dniu przyjazdu chorych z kaliskiego DPS-u ci nie zostaną wpuszczeni. Ostatecznie przyjęto połowę z planowanej liczby pacjentów, reszta trafiła do Poznania.

Sama placówka, kilkanaście dni po przekształceniu, została skontrolowana przez dr. Tomasza Ozorowskiego, wojewódzkiego konsultanta ds. mikrobiologii. - W bardzo trudnych warunkach lokalowych starego budynku , w ekstremalnie krótkim czasie stworzono profesjonalny system zabezpieczeń chroniących przed transmisją wirusa SARS-COV-2, utworzono system śluz, drogi bezpiecznego przemieszczania pracowników szpitala - czytamy w wydanej przez niego opinii. - Ze zdziwieniem, jednocześnie głębokim uznaniem obserwowałem personel w trakcie pracy, który wykonując wcześniej zadania opieki pulmonologicznej, przekształcił się w profesjonalistów przygotowanych do kontaktu z chorymi wysoce zakaźnymi. W trakcie kontaktu z chorymi, personel zamiast spodziewanych odruchów obaw i strachu, prezentuje postawę głębokiej troski i oddania pacjentom.

Obecnie w szpitalu leczonych jest 47 osób – 11 jest w stanie ciężkim, a 1 jest pod respiratorem. Przede wszystkim są to podopieczni Salusa, DPS-u w Kaliszu oraz Psarach, a w najbliższych dniach do placówki trafią też osoby z domu seniora w Liskowie prowadzonego przez fundację „Z Godnością”.

AW, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/