Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Kościół Garnizonowy nominowany w konkursie „Zabytek Zadbany” ZDJĘCIA

Kościół Garnizonowy w Kaliszu będzie walczył o tytuł „Zabytek Zadbany”. To prestiżowy ogólnopolski konkurs Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem konkursu jest promocja postaw właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 136 zabytków. Jury po przeprowadzeniu oceny formalnej zgłoszeń, zakwalifikowało do konkursu 119 obiektów z 15 województw, najwięcej zabytków, bo aż 23, pochodziło z województwa wielkopolskiego. Zgłoszenia oceniane są w następujących kategoriach:

1) Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
2) Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
3) Adaptacja obiektów zabytkowych
4) Architektura i budownictwo drewniane
5) Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
6) Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.W każdej z kategorii (z wyjątkiem kategorii specjalnej) jury konkursu nominuje maksymalnie cztery obiekty,
z których wyłania następnie laureata i maksymalnie trzech wyróżnionych.

Ogłoszono już tegoroczne nominacje oraz tytuły laureatów kategorii specjalnej i już na tym etapie konkursu kaliszanie mają powód do dumy i zadowolenia. W kategorii pn. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, wśród czterech nominowanych zabytków, znalazł się bowiem pojezuicki kościół Świętych Wojciecha i Stanisława w Kaliszu, którego właścicielem jest Parafia Rzymskokatolicka Ordynariatu Polowego pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu.
Nominacja dla pojezuickiej świątyni, to niewątpliwie wyraz uznania dla wieloletniej i systematycznej troski o ten zabytek sprawowanej przez proboszcza księdza pułkownika rezerwy Tadeusza Pałuski oraz realizacji na najwyższym poziomie konserwatorskim i budowlanym projektu „Z tradycją w przyszłość ˗ renowacja zabytkowego kościoła pojezuickiego w centrum Kalisza i modernizacja wnętrza na potrzeby organizacji działań kulturalnych” w latach 2018-2019. (Wartość projektu wyniosła 6 209 873, 95 zł, w tym 5 278 392, 84 zł to dofinansowanie z WRPO 2014+ oraz 950 000 00 zł w formie dotacji z budżetu Kalisza w l.2018-2019).


Wykonane prace pozwoliły przywrócić pierwotną kolorystykę ścian i sklepień oraz ołtarza głównego, odsłoniły polichromie o tematyce jezuickiej na sklepieniach naw bocznych, a także na podłuczach. Wnętrze świątyni, posiadające znakomitą akustykę, dzięki zamontowanemu systemowi nagłośnienia oraz oświetlenia, zostało przystosowane do organizacji wydarzeń kulturalnych, szczególnie koncertów organowych, symfonicznych, chóralnych i kameralnych. Zastosowane oświetlenie wydobywa dodatkowo wartości artystyczne, estetyczne odrestaurowanego kościoła. Świątynia z zewnątrz, jak i wewnątrz po prostu zachwyca. Ogromnie cieszy zatem fakt, że wszystko to zostało zauważone i docenione przez jury złożone z wybitnych specjalistów.

Warto dodać, że nominację w tej samej kategorii otrzymały również:
• Budynek dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej przy ul. Doki 1 w Gdańsku (woj. pomorskie, właściciel: Stocznia Cesarska Development sp. z o.o.);
• Kamienica przy ul. Poznańskiej 50 w Poznaniu (woj. wielkopolskie, właściciel: Wspólnota Mieszkaniowa Poznańska 50 w Poznaniu);
• Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Gwiazda Morza w Sopocie (woj. pomorskie, właściciel: Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP Gwiazda Morza w Sopocie.

Jak podają organizatorzy przyznanie nagród laureatom i wyróżnionym wyłonionym spośród nominacji w każdej z pięciu kategorii oraz tytułów laureatów kategorii specjalnej, nastąpi na uroczystej gali, która zostanie zorganizowana w terminie do dnia 30 listopada tego roku.

kalisz,pl, fot. arch., parafia-opk.pl

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/