Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Książnica Pedagogiczna w rozbudowie. W Kaliszu powstaje nowoczesna biblioteka na miarę XXI wieku ZDJĘCIA

Wszystko w jednym – przestronnym, przyjaznym i wielofunkcyjnym wnętrzu. Mury nowej części Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu pną się do góry, więc przyszedł czas na wmurowanie aktu erekcyjnego. W kapsule – oprócz dokumentu podpisanego przez osoby pełniące najważniejsze funkcje w samorządzie – znalazły się monety i pierwsze strony kaliskich tygodników. A do zakończenia inwestycji jeszcze rok.

Latami Książnica Pedagogiczna mieściła się przy Nowym Świecie, ale tamtejszy budynek nie tylko stał się za mały, ale też niedostosowany do potrzeb placówki i jej - często bardzo starych i wymagających odpowiednich warunków - zbiorów. Dlatego konieczna był przeprowadzka. Nowe miejsce zbiory znalazły w dawnej siedzibie Kolegium Języków Obcych przy ul. Południowej. Znalazły, ale częściowo. – Mamy około 200 tysięcy woluminów – zdradza Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. - W tej chwili około 15 tysięcy nadal pozostaje na Nowym Świecie, w związku z tym zamówione egzemplarze musimy przewozić i są one dostępne dopiero na drugi dzień po zamówieniu. Dlatego tak ważny jest magazyn, który powstaje z odpowiednią wilgotnością, ale też pracownia konserwująca uszkodzone zbiory.

23 września pod inwestycję wmurowano akt erekcyjny podpisany m.in. przez Marzenę Wodzińską, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, które finansuje inwestycję oraz władze miasta – dr. inż. Janusza Pęcherza, przewodniczącego Rady Miasta Kalisza i Grzegorza Kulawinka, wiceprezydenta, Zbigniewa Słodowego, wicestarostę, dyrektor placówki i autorów projektu rozbudowy Książnicy.

Budynek będzie mieć dwie kondygnacje. Góra to magazyny, a dół będzie dostępny dla czytelników. – Będzie tu sala konferencyjna na 200 osób, którą będzie można dzielić na mniejsze pomieszczenia, a w drugiej części czytelnianej będzie wyeksponowanych 10 tysięcy egzemplarzy zbiorów – mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. – Będzie też całodobowa wrzutnia i patio, w którym będą się odbywały koncerty i spotkania.

Dolna cześć to także nowe miejsce na pracownię Władysława Kościelniaka, która teraz znajduje się na drugim piętrze Książnicy. Regionalista wszystkie swoje zbiory zapisał placówce i jego pracownia z Górnośląskiej została w całości, co do najdrobniejszego szczegółu, przeniesiona na ul. Południową.

Kiedy Książnica się rozbuduje także zbiory Mistrza będą na nowo wyeksponowane, tak by każdy przychodzący po książki miał możliwość zobaczyć pozostawione przez rysownika i znawcę regionu pamiątki.

Inwestycja ma kosztować 10,5 miliona złotych. W całości jest finansowana przez samorząd województwa wielkopolskiego. Jej zakończenie planowane jest na sierpień przyszłego roku. Wtedy rozpocznie się wyposażanie Książnicy.

AW, zdjęcia autor 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/